O zmianach w rządzie przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował w czasie konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość to są te kryteria, które powinny rozstrzygać o doborze ludzi, pracach rządu”

- mówił.

Przekonywał, że rekonstrukcja nie jest „zabiegiem reklamowym”.

- „Tu nie ma miejsca na iluzję, czy oszukiwanie się. Tak, przed nami bardzo trudne zadanie”

- stwierdził.

Zapewniał też, że najważniejszym celem jego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa, w tym m.in. bezpieczeństwa militarnego, energetycznego czy zdrowotnego.

- „Skończmy z iluzjami, że 15 października rozwiązaliśmy wszystkie problemy”

- zapowiedział.

Odniósł się również do konfliktów pomiędzy koalicjantami.

- „To koniec konfliktów w koalicji 15 października. Tu także trzeba zaprowadzić porządek”

- oświadczył.

Stwierdził, że został premierem „nie po to, żeby połowę czasu marnować na przepychanki”.

Zmiany ministrów

Skład rządu został „odchudzony” z 26 do 21 ministrów. Nowym ministrem sprawiedliwości zostanie sędzia Waldemar Żurek. Na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji ponownie stanie natomiast Marcin Kierwiński.

- „Tu nie chodzi tylko o manifest polityczny. Niech nikt nie myśli, nawet jeśli do tej pory nie wszyscy czuli, że jesteśmy wystarczająco silni, zdeterminowani czy waleczni, drapieżni – niech nikt nie myśli, że zrezygnowałem, czy koalicja zrezygnowała z przywracania ładu moralnego w polskiej polityce”

- powiedział Donald Tusk.

- „Nie będzie świętych krów. Nie chcę przypominać scen z życia, trudnych lat, gdzie heroizmem wykazał się nowy minister sprawiedliwości pan Waldemar Żurek. Nie chcę też przypominać działań, które podjął w pierwszych dniach swojego urzędowania po wyborach minister Kierwiński. Ale ci, którzy wiedzą, że czynili złe rzeczy i do tej pory nie spotkała ich odpowiedzialność, niech wiedzą, że naprawdę nie będzie ani świętych krów, ani jakichś nieformalnych immunitetów, ani bezprawnych działań”

- dodał.

Dotychczasowy szef MSWiA Tomasz Siemoniak ponownie zajmie się jedynie służbami specjalnymi jako minister koordynator służb specjalnych. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski natomiast będzie kontynuował swoją misję jako wicepremier. Szefem nowo powołanego Ministerstwa Energii zostanie Miłosz Motyka. Wojciech Balczun z kolei zostanie ministrem aktywów państwowych. Na czele resortu zdrowia stanie Jolanta Sobierańska-Grenda, zastępując na tym stanowisku Izabelę Leszczynę. Ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego zastąpi Stefan Krajewski. Dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański stanie na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki. Resortem kultury, zamiast Hanny Wróblewskiej, pokieruje Marta Cienkowska. Maciej Berek zostanie ministrem nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu. Sławomira Nitrasa na stanowisku ministra sportu zastąpi Jakub Rutnicki.