2 października pięciu członków Kolegium Kardynalskiego upubliczniło dubia - prośbę o wyjaśnienie wątpliwości dot. wiary i moralności, które skierowali do papieża Franciszka. Kardynałowie Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval du Íñiguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-Kiun zwrócili się do Ojca Świętego z pięcioma pytaniami w lipcu. Ponieważ odpowiedzi biskupa Rzymu nie były dla nich satysfakcjonujące, 21 sierpnia zadali kolejne pytania. Na nie jednak Ojciec Święty już nie odpowiedział.
Kardynałowie zapytali papieża o to, czy Kościół jest władny zmieniać Objawienie Boże zgodnie z duchem współczesności, czy w Kościele można dopuścić błogosławienie związków homoseksualnych, czy synodalność jest najwyższym kryterium regulacyjnym życie Kościoła, czy święcenia kapłańskie mogą być w przyszłości udzielane kobietom oraz czy do uzyskania rozgrzeszenia potrzebny jest żal i postanowienie poprawy. W ocenie kardynałów wątpliwości w tych sprawach budzą wypowiedzi papieża Franciszka oraz dyskusje toczone wokół Synodu o Synodalności.
Kilkanaście godzin później Watykan upublicznił odpowiedzi papieża Franciszka na dubia, które wprowadziły jeszcze więcej zamieszania. Własną analizę tych odpowiedzi opublikował kard. Zen zaznaczając, że to jego własne stanowisko, którego nie przygotowywał we współpracy z pozostałymi sygnatariuszami pytań do papieża.
Kard. Zen wyraża wątpliwość co do tego, że odpowiedzi na dubia z lipca przygotował sam papież Franciszek. Wskazując na szybkość ich sporządzenia ocenia, że były one już wcześniej przygotowane przez organizatorów Synodu jako reakcja na „osoby zakłócające porządek obrad”. Podobne wątpliwości już wcześniej podniósł watykanista Sandro Magister, w którego ocenie dokument wyszedł spod pióra kard. Viktora Fernándeza.
Odnosząc się do samych odpowiedzi, kard. Zen stwierdza, że „duszpastersko nie do utrzymania” jest stwierdzenie, wedle którego należy rozważyć możliwość udzielania w jakiejś formie przez katolickich duchownych błogosławieństw parom homoseksualnym.
- „Jak Kościół może w tak ważnej sprawie pozostawić lud bez jasnej reguły i zaufać indywidualnemu rozeznaniu?”
- pyta duchowny.
Przestrzega, że właśnie takie stanowisko może doprowadzić do niebezpiecznego dla dusz wiernych „chaosu kazuistyki”.
Autor odnosi się również do stwierdzenia papieża, wedle którego można prowadzić badania na temat możliwości udzielania święceń kobietom. Duchowny zastanawia się, jak można pogodzić ostateczną deklarację Kościoła w tej sprawie z prowadzeniem „w nieskończoność” dalszych dyskusji.