Świadczenie to jest wypłacenie osobom, które nie są w stanie utrzymać się nawet na minimalnym poziomie. To znaczy opłacić czynsz, rachunki za energię oraz żywność.

Liczba odbiorców świadczeń wzrosła drugi rok z rzędu. Należy nadmienić, że takim zasiłkiem objęte są całe gospodarstwa domowe osób uprawnionych. Oznacza to, że w kraju o całkowitej populacji wynoszącej niecałe 84 miliony osób, aż 4 miliony gospodarstw domowych nie przetrwa bez pomocy socjalnej. Biorąc to pod uwagę fakt, że najczęściej od zasiłki uzależniona jest egzystencja gospodarstw domowych liczących kilka osób oznacza to, że zagrożenie potencjalnym ubóstwem dotyka w Niemczech ponad 10% obywateli.

Zasiłek Burgelgeld jest podstawowym świadczeniem socjalnym zabezpieczającym przeżycie dla osób potrzebujących takiej pomocy, które były zdolne do pracy zgodnie z SGB II.

Zastąpił on w roku 2023 kompleksowy zasiłek nazywany Harz IV. ALG II był dostępny dla wszystkich osób w wieku od 15 lat do ustawowej granicy wieku 65-67 lat, które były zdolne do pracy i uprawnione do świadczeń. Osoby niezdolne do pracy i potrzebujące świadczeń otrzymywały zasiłek socjalny, jeśli co najmniej jedna osoba zdolna do pracy i potrzebująca pomocy mieszkała w ich społeczności objętej świadczeniami.

Liczba 4 mln osób, krytych egzystencja uzależniona jest od zasiłku nie obejmuje obcokrajowców szukających azylu w Niemczech lub przebywających na terenie RFN z innych powodów.

Według oficjalnych statystyk Federalnej Agencji Pracy największą grupę odbiorców pomocy społecznej z zagranicy stanowią ukraińscy uchodźcy - w maju 2023 roku było to ponad 707 000 osób. Kolejna to migranci z Syrii i krajów arabskich, którzy stanowią drugą co do wielkości grupę (nieco poniżej 500 000). Na trzecim miejscu znajdują się osoby z Turcji (200 000). Za nimi plasują się obywatelu takich krajów jak Afganistan (176 000) i Irak (115 000).

Pomoc społeczna, której beneficjentami są obcokrajowcy przybywający w Niemczech, tylko w 2022 roku kosztowała podatnika 15,4 mld Euro.

Świadczenia socjalne na mocy ustawy o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl i koszty pośrednie dla migrantów, takie jak dodatkowi nauczyciele, opieka społeczna lub zakwaterowanie, nie są uwzględnione w tych obliczeniach.

Maciej Bienert

Dla: Fronda.pl