Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało wczoraj o skierowaniu do zaopiniowania przez Komisję Wenecką projektu ustawy mającej „uregulować” status sędziów powoływanych w latach 2018-2025. Projekt zakłada m.in., że sędziowie, którzy awansowali po ocenieniu przez niekonstytucyjną – wedle obecnych władz MS – Krajową Radę Sądownictwa, będą musieli wziąć udział w powtórzonych konkursach. Sędziowie, którzy w latach 2018-2025 przeszli do zawodu sędziowskiego z innych zawodów prawniczych mają natomiast powrócić do swoich poprzednich zawodów.
O projekcie poinformował w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.
- „Każdy obywatel ma prawo do niezależnego i bezstronnego sądu, dlatego naszym zadaniem jest uregulowanie statusu sędziów powołanych w latach 2018-2025 r. w toku postępowań konkursowych przed nieprawidłowo powołaną KRS”
- napisał na X.com.
Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka zwraca uwagę, iż „zaskakującym” jest, że „projekt ustawy o deformie wymiaru sprawiedliwości promuje na swoim profilu wiceminister, podczas gdy minister konstytucyjny milczy”.
- „Brak konferencji prasowej w tej sprawie budzi pytania. Szczególną uwagę zwraca stwierdzenie: po latach chaosu wywołanego działaniami nieprawidłowo powołanej Krajowej Rady Sądownictwa. To nie tylko manipulacja, ale i obraza dla wielu sędziów oraz samej KRS”
- napisała.
Podkreśliła, że „to nie KRS wywołała chaos”, a „odpowiedzialność a kontrowersyjne orzeczenia ponoszą konkretni sędziowie, którzy: uchylają wyroki sądów powszechnych, kwestionując status sędziów bez podstaw konstytucyjnych, podważają ustawy uchwalone przez demokratycznie wybrany parlament i podpisane przez Prezydenta RP, powołując się na porozumienia z 1989 roku”.
Zaskakujące, że projekt ustawy o deformie wymiaru sprawiedliwości promuje na swoim profilu wiceminister, podczas gdy minister konstytucyjny milczy. Brak konferencji prasowej w tej sprawie budzi pytania. Szczególną uwagę zwraca stwierdzenie: „po latach chaosu wywołanego… https://t.co/HFjBaUh32L
— Dagmara Pawełczyk-Woicka (@DPawelczykW) April 24, 2025
Prawnicy dla Polski o pogłębiającym się chaosie
Projekt resortu sprawiedliwości skomentowało również Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski.
- „Niechybnie mamy tu do czynienia z lex segregatio — ustawą, która zamiast przywracać ład, zamierza zainstalować chaos sankcjonowany przez ideologicznie rozgrzanych inżynierów konstytucyjnego demontażu. Głównym założeniem projektu jest bowiem nie usuwanie skutków bezprawia, lecz jego pogłębianie poprzez segregację sędziów na lepszych i gorszych — zależnie od daty nominacji i personalnej listy przebojów politycznej Komisji ds. Właściwego Myślenia (w roli głównej: KRS)”
- czytamy w stanowisku stowarzyszenia.
- „Zastanawiać może, czy autorzy projektu przegapili kilka artykułów Konstytucji RP. Ot, choćby:
•art. 179, zgodnie z którym sędziowie są powoływani przez Prezydenta RP na wniosek KRS — a nie przez subiektywną komisję etykietującą nominacje retroaktywnie,
•art. 180 ust. 1, który gwarantuje nieusuwalność sędziów, co najwyraźniej zostało uznane za niedopowiedzenie konstytucyjne,
•oraz art. 10 i 173, które chyba przypadkiem wypadły z podręcznika do WOS-u używanego przy pisaniu uzasadnienia ustawy”
- dodano.
W ocenie autorów, „zamiast naprawiać system, projekt proponuje jego dalszą dewastację – tym razem w imię oczyszczania sądów z tych, którzy mieli czelność zostać powołani przez Prezydenta RP w niewłaściwym (czytaj: politycznie nieodpowiednim) okresie”.
- „Jest to prawniczy odpowiednik czystki kadrowej znanej z czasów, kiedy prawo było raczej narzędziem walki klas niż gwarancją wolności obywateli”
- przekonują.
Przestrzegają, że takie „przywracanie ładu może skutkować konstytucyjnym rozkładem i prawnym paraliżem wymiaru sprawiedliwości”.
Z radością i należytym prawniczym poczuciem powagi (czy raczej groteską) przyjmujemy najnowszy wynalazek legislacyjny, który — niczym Frankenstein konstytucyjnej myśli — wychodzi z laboratorium samozwańczych naprawiaczy państwa prawa: projekt ustawy „o przywróceniu prawa do… https://t.co/BgSC9TKLZP
— Prawnicy dla Polski (@PRAWNICYdlaPOL) April 24, 2025