Gospodarki nasycone nowymi technologiami i silnym sektorze finansowym.

Aż 23,6 procent osób zatrudnionych w Niemczech pracuje z domu przynajmniej od czasu do czasu. Stawia to Niemcy nieco powyżej średniej dla całej UE wynoszącej 22,4 procent. Rekordzistami w tej firmie świadczenia pracy są Holendrzy - według danych Eurostatu liczba pracujących w formie  home office wynosi 52 procent. Również w kraja skandynawskich praca na odległość jest szczególnie popularna.

Druga strona to gospodarki słabiej rozwinięte. Oparte na handlu, usługach i produkcji.

Z kolei w Bułgarii (2,9%), Rumunii (3,3%) i Grecji (7,4%) prawie nikt nie pracuje z domu.

Polska gospodarka zawiera komponent nowoczesny, ale i oparta jest na handlu, produkcji i usługach.

Wynik badania eurostatu dla polskiego rynku pracy w warunkach home office wynosi 14,4%. Oznacza to, że udało nam się zbudować gospodarkę zrównoważoną, gdzie istnieje nadal silny komponent produkcji i usług oraz rozwijający się sektor nowoczesnych technologii.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z zatrudnienia domowego stopniowo spadało w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2021 r. średnio około 24,2% pracowników w 27 krajach Unii Europejskiej nadal sporadycznie pracowało z domu. W Niemczech był to nadal co czwarty pracownik. Głównym powodem spadku jest koniec pandemii Covid. W rezultacie wiele firm zdecydowało się sprowadzić pracowników z powrotem do biura i przekształcić stałe rozwiązania home office w elastyczne (np. 2-3 dni w tygodniu).

Odsetek użytkowników home office, którzy na stałe pracują z domu, spadł z 40 procent w 2021 roku do 26 procent w 2023.