Byarugaba należy do organizacji Chapter Four Uganda, wzorowanej częściowo na American Civil Liberties Union. Jest w niej odpowiedzialna za kwestie związane z „różnorodnością, sprawiedliwością i inkluzją”. Ugrupowanie stawia sobie za cel m.in. ochronę działalności homoseksualnej. Byarugaba poinformowała o audiencji i słowach papieża na platformie X.
Swoim spotkaniem z papieżem podzielił się na X także inny działacz LGBT, który wziął udział w audiencji. „Miałem zaszczyt spotkać papieża Franciszka – napisał Ebenezer Peegah. – Powiedziałem mu, że dołączyłem do Kościoła katolickiego, kiedy byłem młody i że zawsze modlimy się za papieża. Zawsze zadawałem sobie pytanie, czy papież pomodliłby się za mnie jako osobę queer? Ale jego postępowe oświadczenie przyniosło nadzieję. A więc podziękowałem mu”.
Peegah jest szefem organizacji Rightify Ghana. Na profilu Rightify Ghana na platformie X można z kolei przeczytać, że reprezentanci „osób queer w Ghanie” podzielili się z Franciszkiem swoimi doświadczeniami i „wyrazili wdzięczność papieżowi za jego postępowe stanowisko, w szczególności za jego sprzeciw wobec przemocy i dyskryminacji”. Także tutaj można przeczytać, że papież zachęcał aktywistów do walki o swoje prawa. „I dokładnie to zrobimy” – stwierdza Rightify Ghana na X.
Przytaczane przez aktywistów słowa papieża mogą budzić zdumienie wiernych katolików, gdyż Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie uczy, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane” oraz że „w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357). To samo dotyczy transgenderyzmu.
Jak wyjaśnia Michael Haynes z „Life Site News”, Byarugaba w rozmowie z papieżem odnosiła się do Ustawy przeciwko homoseksualizmowi z 2023, „która zawiera jasne i bezpośrednie ograniczenia praktykowanie działań homoseksualnych. Zaaprobowane przez prezydenta Yoweri Museveniego prawo to akt zakazujący wszelkich form relacji seksualnych między osobami tej samej płci; zakazujący promocji lub uznawania relacji seksualnych między osobami tej samej płci i dotyczący powiązanych kwestii”.
Zgodnie z ugandyjską ustawą do więzienia można trafić za czyny homoseksualne, a w przypadku poważnych przestępstw, takich jak np. gwałt na dziecku czy seks z nieletnim oraz kontakty seksualne z osobą chorą psychicznie lub której podano narkotyk, może być wymierzona kara śmierci. Nie oznacza to, że kara śmierci jest obligatoryjna. W Ugandzie karę śmierci przewiduje się też za inne przestępstwa, takie jak np. terroryzm czy morderstwo.
Haynes zwraca uwagę na fakt potępienia tej ustawy przez wielu polityków zagranicznych, ale podkreśla, że w niewielu medialnych doniesieniach podaje się „ścisłe informacje o dokładnej treści [ustawy] i kontekście okoliczności, w których kara śmierci jest wymieniona jako maksymalny wyrok”.
W samej Ugandzie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jedynie takie aspekty ustawy, które jako przestępstwo traktowały udostępnienie nieruchomości dla aktu homoseksualnego oraz brak poinformowania władz o czynie homoseksualnym. Według Trybunału potraktowanie tego jako przestępstwa byłoby „niespójne z prawem do zdrowia, prywatności i wolności religii”.
Publicysta „Life Site News” zauważył, że jednym z komentatorów, którzy z entuzjazmem powitali audiencję u papieża Franciszka i jego słowa, jest dr Frank Mugisha, dyrektor wykonawczy Sexual Minorities Uganda (SMUG). Mugisha, zamieszczając na X zdjęcia z audiencji, napisał: „Doceniamy Ojca Świętego, papieża Franciszka, za spotkanie z aktywistami LGBTQ z Afryki. Dziękujemy Ci. Miłość to Miłość”.
Tymczasem według informacji „Life Site News” istnieją poważne zarzuty wobec SMUG o „seksualne wyzyskiwanie i rekrutowanie” nieletnich chłopców w wieku 13-17, którym proponowano wynagrodzenie za udział w pornograficznych filmach homoseksualnych. Haynes przytacza fragment relacji jednej z takich rzekomych nieletnich ofiar. Poszkodowany twierdzi, że informował o tym ugandyjski Państwowy Urząd ds. Organizacji Pozarządowych.
Dr Mugisha został nazwany przez Hilary Clinton jednym z najbardziej wpływowych 100 osób czasopisma „Time” w 2024 r. Jak stwierdziła w kwietniu: „Frank Mugisha nigdy nie ustąpił w walce o prawa LGBTIQ+”. W 2022 r. rząd Ugandy nakazał zamknięcie SMUG. Jako powód podano nieprawidłową rejestrację organizacji jako NGO.