- Osobom przebywającym w Izraelu bezwzględnie zalecamy pozostawanie, co najmniej do jutra, w bezpiecznych miejscach zakwaterowania – przekazała z kolei w sobotę ambasada RP w Tel Awiwie.
Ponadto, jak poinformował rzecznik prasowy linii lotniczych Krzysztof Moczulski, w związku z sytuacją w Izraelu PLL LOT odwołuje rejsy do Izraela. Chodzi o loty, które miały być realizowane 7 października. Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji ws. kolejnych rejsów.
UWAGA!
Izrael to państwo zagrożone terroryzmem. Bądź szczególnie ostrożny w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary. Unikaj zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, bezwzględnie stosuj się do poleceń władz.
W Jerozolimie i innych większych miastach może dochodzić do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo służby mogą ograniczyć dostęp do niektórych dzielnic i obiektów oraz wprowadzić dodatkowe kontrole bezpieczeństwa dla turystów. Dzieje się tak np. w Wigilię, podczas świąt żydowskich czy islamskich, a także przed szabatem (okres od piątkowego do sobotniego zachodu słońca).
Na terenach pogranicznych między Palestyną a Izraelem zachowaj ostrożność. Może tam dochodzić do starć zbrojnych, demonstracji i zamieszek (głównie na punktach kontrolnych).
Bezwzględnie stosuj się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa. Mogą to być np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej. Przygotuj się na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Ze względu na środki bezpieczeństwa na lotnisku powinieneś być co najmniej 3 godziny przed planowaną godziną wylotu.
Rozważnie korzystaj z kart płatniczych i kredytowych w restauracjach, wypożyczalniach samochodowych, na stacjach benzynowych oraz innych punktach usługowych. Dokładnie sprawdzaj miejsca zakwaterowania przed dokonaniem rezerwacji. Ryzyko kradzieży jest wysokie, także w pokoju hotelowym. Zwracaj więc szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny i inne kosztowności.
Jeśli zaistnieje zagrożenie atakiem rakietowym, uruchamiają się syreny alarmowe (dźwięk ciągły). Gdy je usłyszysz, jak najszybciej udaj się do schronu. Znajdziesz go w mieszkaniu lub budynku (jeśli jest wyposażone we wzmocnione pomieszczenie), a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami public shelter. Zostań w schronie 10 minut od momentu wyłączenia syren.
ATAK RAKIETOWY
Sygnał
Na terenie całego kraju rozmieszczony jest system alarmowy. Ciągły dźwięk syren informuje o ostrzale rakietowym. W telefonie komórkowym możesz też zainstalować wielojęzyczną aplikację RedAlert, która ostrzega przed ostrzałem.
Czas na schronienie:
-
Ejlat – 3 minuty.
-
Region Szomeron, Herclijja, Netanja – 2 minuty.
-
Jerozolima, Tel Awiw, Dimona – 1,5 minuty.
-
Nazaret, Tyberiada, Zichron Ja’akow, Be’er Szewa – 1 minuta.
-
Aszdod – 45 sekund.
-
Safed, Akka, Karmiel, Aszkelon – 30 sekund.
-
Sderot, Kirjat Szemona, Maalot, Naharijja, Ramat Hagolan – 15 sekund lub mniej.
Wybór schronu
Funkcję schronu pełnią różne pomieszczenia:
-
mamad – bezpieczne pomieszczenie wewnątrz mieszkania,
-
mamak – odpowiednio zabezpieczona klatka schodowa w budynku,
-
maman – bezpieczne pomieszczenie w budynku użyteczności publicznej,
-
publiczny schron bombowy (podziemny lub naziemny).
Co zabrać ze sobą do schronu: jedzenie, wodę, latarkę, telefon, gaśnicę, kopie ważnych dokumentów, ładowarkę telefoniczną i baterie, ubrania, apteczkę, lekarstwa.
Co zrobić, gdy usłyszysz alarm, a w pobliżu nie ma schronu:
-
auto: zjedź z drogi i schroń się w najbliższym budynku; jeśli jesteś poza obszarem zabudowanym, wyjdź z auta, połóż się na ziemi i zakryj głowę i szyję rękami,
-
transport publiczny: usiądź poniżej poziomu okien, zakryj głowę i szyję rękami,
-
otwarta przestrzeń: połóż się na ziemi, zakryj głowę i szyję rękami.
Szczegółowy opis potencjalnych zagrożeń oraz wskazówki postępowania znajdziesz się na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Możesz też zadzwonić pod numer:
-
informacja telefoniczna o stanie aktualnych zagrożeń: 104,
-
straż pożarna: 102,
-
pogotowie: 101,
-
policja: 100.
Izrael znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie, stąd istnieje ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi, a w rejonach nadmorskich – fal tsunami. Informacje i porady, jak zachować się w razie wystąpienia katastrofy naturalnej, znajdziesz na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kąpiąc się w morzu (lub innych akwenach) korzystaj jedynie z kąpielisk strzeżonych i bezwzględnie stosuj się do poleceń ratowników. Nie kąp się w miejscach oznaczonych czarnymi flagami. W okresie letnim w morzu mogą występować meduzy, które bardzo boleśnie parzą i mogą spowodować problemy z oddychaniem, wymioty lub nawet utratę świadomości.
Przed podróżą zapisz w telefonie numery do służb ratunkowych, rodziny, ubezpieczyciela i ambasady.
Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz. Pozwoli to nam nawiązać z Tobą kontakt, jeśli to będzie konieczne, np. gdy będzie organizowana ewakuacja.