- „Nie ma powodu, żebyście państwo mieli ograniczoną działalność w korytarzu marszałkowskim czy w innych miejscach, do których dziennikarze po prostu powinni mieć dostęp”
– mówił w grudniu ub. roku marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Najwyraźniej jednak, po niedługim czasie spędzonym w fotelu marszałka, lider Polski 2050 zmienił zdanie. Wczoraj stacja TVN24 poinformowała, że biuro marszałka Sejmu wydało zakaz nagrywania w korytarzu marszałkowskim i przed gabinetem marszałka.
Decyzja wywołała ogromne oburzenie wśród dziennikarzy, również tych sympatyzujących z rządzącą koalicją. W absurdalny sposób do tego oburzenia postanowił odnieść się dziś marszałek Hołownia.
- „Witam przedstawicieli najbardziej udręczonej grupy zawodowej w tym budynku, tak bardzo wam współczuję”
- zwrócił się do dziennikarzy były showman TVN-u, teatralnie rozpościerając ramiona i udając płacz.
📍Od … próby żartu ”witam przedstawicieli najbardziej udręczonej grupy w tym budynku, tak wam współczuję” po „przepraszam za wczoraj”, czyli marszałek Sejmu @szymon_holownia o wczorajszym ograniczeniu nagrywania przed gabinetem. Stwierdził, że to przez działania służb. pic.twitter.com/1EF4WIRQvV
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) October 30, 2024
Na jego ironię zareagował red. Patryk Michalski z Wirtualnej Polski.
- „Panie Marszałku, jednak to nie jest zabawne”
- zauważył dziennikarz.
- „Skąd zmiana nastawienia, brak możliwości obecności dziennikarzy?”
- zapytał.
Wówczas polityk zaczął się tłumaczyć działaniami służb.
- „To, co spotkało wczoraj panią redaktor [z TVN24 - red.], odbywało się pod moją nieobecność w gabinecie. W gabinecie pracowały służby pirotechniczne i antypodsłuchowe, które okresowo dokonują kontroli pomieszczeń, w których pracujemy. Funkcjonariusze poprosili, żeby w momencie, gdy te sprawdzenia są prowadzone, na korytarzu nie było osób…”
- powiedział.
- „Ten budynek to nie jest wyłącznie centrum prasowe. To jest też miejsce, gdzie się wykonuje funkcje publiczne. Miejsce, które ma pewne zabezpieczenia. (…) Macie w Sejmie dostęp do polityków, jakiego nie ma ani w Pałacu Prezydenckim, ani KPRM, korzystacie z tego, takie jest wasze prawo. Żałuję, że wczoraj nie doszło do wyjaśnienia tej sytuacji”
- dodał.
Zapewnił, że dziennikarze dalej mogą nagrywać w korytarzu marszałkowskim.
- „Ale mam tylko jedną prośbę: jeśli mamy umawiać się na wypowiedzi, to umawiajmy się na wypowiedzi”
- zastrzegł.
Podkreślił, że musi połączyć wolność pracy dziennikarzy z „charakterem tego budynku”.
- „Korytarz marszałkowski jest otwarty. Jeżeli w tym zarządzeniu jest mowa o tym, że Straż Marszałkowska ma możliwość poproszenia ludzi, żeby opuścili korytarz marszałkowski ze względu na inne czynności, które w tym momencie w korytarzu mają miejsce, to to zarządzenie ma Sejm”
- wyjaśnił.