W liście skierowanym do prezydenta, członkowie stowarzyszenia zwracają uwagę na poważne problemy wynikające z nowego rozporządzenia. Według ich opinii, zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia możliwości nauczania religii zgodnie z wyznaniami uczniów, a także prowadzić do utraty pracy przez nauczycieli religii.

Krytyka dotyczy również procedury, w jakiej wydano rozporządzenie. Stowarzyszenie podkreśla, że Ministerstwo Edukacji nie uzyskało wymaganej zgody kościołów i związków wyznaniowych, co narusza przepisy prawa. Profesor Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że brak tej aprobaty łamie konstytucyjną zasadę legalizmu, która wymaga działania organów władzy publicznej w zgodzie z prawem.

Stowarzyszenie apeluje do Prezydenta o skorzystanie z prerogatywy wynikającej z art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji i złożenie skargi na rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem stowarzyszenia, Urząd Prezydenta jest najlepiej przygotowany do zajęcia się tym poważnym naruszeniem prawa i zapewnienia przestrzegania konstytucyjnych zasad.

W liście podkreślono również, że rozporządzenie, jeśli wejdzie w życie od 1 września 2024 roku, może spowodować poważne konsekwencje dla systemu edukacji religijnej w Polsce. Stowarzyszenie wzywa prezydenta do szybkiej interwencji w tej sprawie.

PEŁNA TREŚĆ LISTU

Prośba o skierowanie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana, jako stojącego na straży porządku konstytucyjnego w Rzeczypospolitej Polskiej, z prośbą o przeciwstawienie się rażącemu łamaniu tego porządku. 26 lipca br. Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka wydała rozporządzenie, które nie tylko godzi w konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii, ale także w obowiązujący w Polsce porządek prawny. Przedmiotowe rozporządzenie zakłada tworzenie bardzo licznych grup uczniów deklarujących chęć uczestniczenia w lekcjach religii. W skład takich grup mieliby wchodzić uczniowie z różnych poziomów edukacyjnych. W praktyce oznacza to pozbawienie uczniów prawa do realizacji podstawy programowej właściwej ich wyznaniu. Dla nauczycieli religii oznacza natomiast nagłą utratę środków do życia, ponieważ w wypadku wejścia zmian w życie od 1 września 2024 nastąpi znaczna redukcja etatów nauczycieli religii.

Rozporządzenie wydane zostało z naruszeniem prawa, co zauważają liczne autorytety prawnicze, w tym na przykład prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego, który wskazuje, że naruszony został art. 12 ust. 2 Ustawy o systemie oświaty określający, że warunki i sposób organizacji nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach ustala się w porozumieniu z kościołami i związkami wyznaniowymi, co zgodnie z par. 74 ust. 1 pkt 2 zasad techniki prawodawczej ustalonych w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. oznacza konieczność uzyskania wyraźnej aprobaty kościołów i związków wyznaniowych. Zauważyć należy, że Minister Edukacji Narodowej takiej aprobaty nie uzyskała, a zatem wydając przedmiotowe rozporządzenie złamano fundamentalną konstytucyjną zasadę legalizmu stanowiącą, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prezydenta z pilną prośbą o zaskarżenie przedmiotowego rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z prezydencką prerogatywą określoną w art. 191 ust. 1 pkt 1 Konstytucji. Ponadto uważamy, że Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej będzie najwłaściwszym do podjęcia działań wobec tak rażącego naruszenia prawa przez przedstawicieli Rządu. Dlatego raz jeszcze prosimy o pilne postawienie sprawy przed Trybunał Konstytucyjny.

Z wyrazami szacunku

Zarząd Stowarzyszenia Katechetów Świeckich