Bp Czaja podkreślił, że realizacja nowego programu od I Niedzieli Adwentu ma pomóc Kościołowi w Polsce postawić pierwsze kroki ku odnowie. „Kierunek drogi odnowy wytyczył całemu Kościołowi papież Franciszek. Mam na myśli hasło: Ku Kościołowi synodalnemu: wspólnota – uczestnictwo – misja. Wynika zeń, że Kościół należy przede wszystkim uczynić bardziej synodalnym, tzn. bardziej wspólnotowym i to na dwóch poziomach: w sposobie życia i funkcjonowania, a także w formie rozeznawania woli Bożej” – zaznaczył biskup opolski.
„Zamierzamy w nowym roku kościelnym pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad jakością swej przynależności do Kościoła, swojego bycia w Kościele i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji” – zwrócił uwagę bp Czaja. „Chcemy pobudzić wszystkich do większego zaangażowania w to dzieło. Mam na myśli: gorliwe zaangażowanie w kształtowanie żywej więzi z Bogiem, przez czerpanie z tego, co święte, z Bożej łaski i prawdy, czyli wielką troskę o własne uświęcenie; świadome, odpowiedzialne i aktywne współuczestnictwo w dziele urzeczywistniania i rozwoju wspólnotowego sposobu życia i działania Kościoła w danym środowisku życia; współudział w rozeznawaniu woli Bożej w społecznych uwarunkowaniach konkretnej wspólnoty” – zwrócił uwagę Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Dr hab. Wioletta Szymczak, prof. KUL, konsultor Komisji Duszpasterstwa KEP, współautor nowego Programu Duszpasterskiego, wskazała na cztery kluczowe dla programu pojęcia: tożsamość, wspólnota i uczestnictwo oraz doświadczenie. „Jeżeli chodzi o tożsamość, proponowana jest nam odpowiedź na pytanie: Kim jesteśmy jako Kościół? Chodzi o to, abyśmy te treści, tę świadomość, że jako Kościół jesteśmy rzeczywistością Bosko-ludzką, rzeczywistością wertykalną i rzeczywistością horyzontalną, potraktowali jako opis nas samych, abyśmy w tych treściach odnajdywali się w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym” – zwróciła uwagę prof. Szymczak. Dodała, że „z tej tożsamości wynika wspólnotowość i nasze indywidualne uczestnictwo”.
„Rok duszpasterski chce zwrócić naszą uwagę na to, aby ta wspólnota była empirycznie rozpoznawalna, abyśmy zaczęli ją tworzyć, albo byśmy ją coraz głębiej pojmowali i tworzyli między nami” – zaznaczyła prof. Szymczak. Dodała, że chodzi o to, aby wspólnotowość stała się w Kościele zasadą. „Ten rok jest zaproszeniem do podmiotowego i aktywnego, ale też świadomego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła w tychże wymiarach” – podkreśliła.
Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy opolski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, zauważył, że dwoma głównymi celami programu duszpasterskiego są: „ożywienie wspólnotowości w naszym Kościele oraz zdynamizowanie uczestnictwa w nim każdego ochrzczonego”. Dodał, że przekłada się to na cele szczegółowe, które wyznaczają szereg zadań związanych z przyjęciem, rozumieniem i realizacją soborowej wizji Kościoła jako komunii, czynienie go domem i szkołą komunii zarówno dla tych, którzy się z nimi odważnie identyfikują, jak i tych, którzy się od niego z różnych przyczyn, także tych leżących po stronie Kościoła, oddalili”.
Bp Musioł przyznał, że głównymi przestrzeniami do realizacji programu są diecezje, parafie oraz rodziny, a głównymi adresatami materiałów Komisji Duszpasterstwa KEP są biskupi, duszpasterze parafialni oraz małżonkowie i rodzice.
Dr Ewa Porada, redaktor materiałów dla rodzin nowego Programu Duszpasterskiego, zwróciła uwagę, że jest to oferta skierowana do świeckich i małżonków, szczególnie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się formować we wspólnotach lub grupach parafialnych, albo się formują i chcą czegoś więcej. „Przygotowaliśmy na każdą niedzielę krótkie rozważania, dostosowane do czasu i mentalności osób świeckich” – zaznaczyła. „W tym roku oparliśmy się głównie o Sobór Watykański II włączając się też w intuicję papieża Franciszka – przygotowania do Roku Jubileuszowego Kościoła w 2025 roku” – zauważyła.
Dr Porada zachęciła, by zastanowić się nad tym, „co ja mogę dać wspólnocie Kościoła, czy parafialnego czy diecezjalnego, i wystąpić z konkretną ofertą do księdza proboszcza lub do księdza biskupa”.