Dwóch kardynałów i sześciu biskupów podpisało list do papieża Franciszka, zwracając się z prośbą o dogmatyczne ogłoszenie Maryi „Duchową Matką Wszystkich Narodów”. Sygnatariusze listu reprezentują każdy kontynent. Podobną prośbę skierowano do ojca świętego w sierpniu 2019 roku. Tym razem podpisani zwracają uwagę na fakt, że z powodu koronawirusa „świat stoi w obliczu gwałtownie rozwijającej się większej katastrofy pod względem osobistym, społecznym, politycznym, gospodarczym i humanitarnym”.
„Jak wspólnie wiemy, poza tymi zewnętrznymi wydarzeniami toczy się wojna duchowa, bardziej niż kiedykolwiek, pomiędzy dobrem a złem, światłem a ciemnością, w sercach ludzkości. Tutaj należy stoczyć rzeczywistą bitwę. Ludzkość znajduje się w wielkiej potrzebie nawrócenia i nadprzyrodzonej pomocy, która może jedynie przyjść ze strony Pana Jezusa i Jego Matki” – czytamy m.in. w liście.
Duchowni, zwracając uwagę na fakt, że ludzkość potrzebuje Maryi, jednocześnie podkreślają, iż Chrystus „na Golgocie powierzył swój umiłowany lud Maryi, Duchowej Matce całej ludzkości”. Z drugiej strony także Matka Boża „w tajemniczy sposób potrzebuje nas”. Honorując pełnię Jej wielkości, umożliwimy Jej działanie i wstawienie się u Syna, by „dokonał cudów w naszych czasach”.
Sygnatariusze przypominają, że Kościół do tej pory ogłosił cztery dogmaty, uznające „specjalne przywileje, jakie Ojciec udzielił Maryi jako Matce Jego Bożego Syna”. Z drugiej strony „nigdy Kościół nie uznał uroczyście Jej ludzkiej, ale istotnej roli w Bożym planie zbawienia jako nowej Ewy obok nowego Adama”.
„Jesteśmy przekonani – piszą biskupi – że Ojciec Niebieski oczekuje od Kościoła dogmatycznego ogłoszenia Maryi jako Duchowej Matki Wszystkich Narodów w uroczystej deklaracji Jej wyjątkowej współpracy z Jezusem w Odkupieniu i Jej ważkich ról w rozpowszechnianiu łask i wstawiennictwu za ludzkość, na co odpowie On nowym historycznym wylaniem swojego Ducha Świętego i ostateczną łaską światowego pokoju”.
List podpisali: kard. Juan Sandoval z Meksyku, kard. Telesphore Toppo z Indii, abp Felix Job z Nigerii, bp John Keenan ze Szkocji, bp David Ricken z USA, bp Antonio Baseotto z Argentyny, abp Denys Raboula Antoine Beylouni, który reprezentuje syryjskich katolików oraz abp Chucrallah-Nabil E Hage, który reprezentuje Kościół maronicki.
Biskupi zauważają też w liście, że także św. Teresa z Kalkuty i św. Maksymilian Kolbe oraz „8 milionów wiernych i ponad 800 biskupów i kardynałów zwracało się do Stolicy Apostolskiej w tej sprawie” od roku 1915, kiedy kard. Mercier zainicjował ruch. „Naszymi pokornymi głosami dołączamy teraz do nich w tych krytycznym momencie ludzkiej historii” – napisali duchowni.
jjf/motherofallpeoples.com, LifeSiteNews.com