Jedynie 46 proc. Polaków postrzega Wielkanoc jako święto religijne, zaś 62 proc. widzi w nich głównie święto rodzinne – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Spada liczba osób uczestniczących w Triduum Paschalnym (60 proc., spadek o 5 punktów w porównaniu z 2006 rokiem). Spadła też liczba osób deklarujących uczestnictwo w mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę (57 proc. spadek o 9 punktów).

Wyjątek stanowi post w Wielki Piątek, którego przestrzega aż 86 proc. Polaków. Co ciekawe, aż 35 proc. osób niewierzących, bądź „niepraktykujących” nie je tego dnia mięsa, a także ogranicza ilość spożywanego pokarmu. Praktyki wielkanocne zachowują częściej kobiety i osoby starsze. Coraz większej liczbie osób nie przeszkadza także desakralizacja świąt. Sondaż przeprowadzono w dniach 4-10 marca na próbie liczącej 995 osób.

Tuż przed świętami wielkanocnymi także w Niemczech przeprowadzono sondaż dotyczący podejścia naszych zachodnich sąsiadów do najważniejszej kwestii z nimi związanej, czyli do zmartwychwstania. Okazuje się, że mimo iż ok. 62 proc. obywateli RFN należy do którejś z chrześcijańskich wspólnot, aż 64,6 proc. z nich twierdzi, że wraz ze śmiercią kończy się definitywnie życie człowieka.

Raptem 27 proc. Niemców wierzy w Niebo i Piekło, a aż 21,3 proc. - w reinkarnację. Badanie przeprowadził na liczącej 1917 osób próbie instytut GfK Marktforschung.

 

sks/Onet.pl/Factum-magazin.ch

/

Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »