Paweł Jasienica to pseudonim Leona Lecha Beynara, urodzonego 9 listopada 1909 roku w Szymbirsku nad Wołgą. Beynar ukończył historię na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie należał do Klubu Intelektualistów oraz Akademickiego Klubu Włóczykijów. Przed wojną pracował jako nauczyciel historii w Grodnie, był spikerem w Polskim Radiu Wilno i publicystą "Słowa Wileńskiego". Jego pierwsza książka pt. "Zygmunt August na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa" ukazała się w 1935 roku.
W czasach okupacji Beynar aktywnie działał w strukturach AK. W lipcu 1945 roku w wyniku doznanych ran przeniósł się do wsi Jasienica, gdzie znalazł schronienie. Stąd też pochodzi artystyczne nazwisko Beynara. Od 1955 roku Jasienica mieszkał w Warszawie. Takie pozycje, jak: "Polska Piastów", czy "Polska Jagiellonów" to dzieła z lat 60.
Z powodu coraz to większego zaangażowania w działalność na rzecz demokratycznej opozycji Paweł Jasienica stał się wrogiem publicznym ówczesnych władz. Jego dzieła objęto zakazem publikacji, a prasa wydawała artykuły oczerniające osobę Baynara.
W 1969 roku pisarz związał się z Zofią O'Bretenny, agentką SB, donoszącą zarówno na męża, jak i na jego najbliższych współpracowników oraz przyjaciół.
Zmarł, chory na raka, 19 sierpnia 1970 roku.
A.S.
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »