Będący od wieków siedzibą najwyższych władz Kościoła Watykan jest enklawą znajdującą się we włoskiej stolicy - Rzymie.

Gdy istniejące wcześniej przez wieku Państwo Kościelne zostało w 1870 roku zdobyte przez wojska włoskiego króla Wiktora Emanuela zdobyte i siłą wcielone do Włoch, papież nie uznał tego faktu i ogłosił się więźniem Watykanu.

Sytuacja tak trwała do 11 lutego 1929 roku kiedy to podpisano traktaty laterańskie regulujące kwestie związane ze współistnieniem Włoch oraz Watykanu.

Od tamtego momentu datuje się początek istnienia Państwa Watykańskiego. Jego centralnym miejscem jest Bazylika św. Piotra, w której liturgię sprawuje urzędujący papież.

Państwo Watykańskie jest monarchią elekcyjną,, którą zamieszkuje niespełna tysiąc mieszkańców – w głównej mierze biskupi, kapłani, zakonnice oraz członkowie Gwardii Szwajcarskiej wraz z rodzinami.

 „Jeśli chodzi o naród watykański, to jest on nadzwyczaj osobliwy. Nie ma drugiego takiego kraju na świecie, w którym przedstawiciele jednego narodu pochodziliby z tak wielu różnych, często przeciwległych, zakątków Ziemi, mówiliby tak różnymi językami, mieliby tak odmienne rysy twarzy. Naród watykański to zlepek osób najróżniejszych narodowości, które żyją obok siebie na mikroskopijnym terytorium” – pisze w swojej książce „Kobieta w Watykanie” Magdalena Wolińska-Riedi i dodaje: „Nikt nie rodzi się obywatelem najmniejszego państwa świata, nikt nie dostaje paszportu automatycznie i dla nikogo obywatelstwo to nie jest dożywotnie”.