Co to jest EEG w czuwaniu? Co wykrywa elektroencefalografia?
EEG w czuwaniu to badanie, które polega na pomiarze bioelektrycznej aktywności mózgu. Jest to możliwe dzięki rejestracji zmian potencjału elektrycznego na powierzchni skóry głowy Pacjenta, wynikającym z aktywności neuronów kory mózgowej. Badanie to jest wykonywane w pozycji leżącej. Podczas pomiaru należy zachować spokój, aby nie doszło do zakłóceń wyniku elektroencefalografii. Specjalista przykleja elektrody na skórę głowy lub zakłada specjalny czepek z elektrodami (w ten sposób komputer rejestruje aktywność mózgu). Następnie osoba wykonująca EEG poprosi Cię o wykonywanie różnych czynności, jak np. szybkie wdechy i wydechy. Pamiętaj, aby ściśle z nią współpracować.
Jakie choroby wykrywa EEG w czuwaniu? Jest to badanie przydatne w diagnostyce epilepsji, w przebiegu zapalenia mózgu i dla różnicowania śpiączek (np. przed planowaną operacją mózgu). To nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane u dorosłych, jak i dzieci. EEG nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy podkreślić, że jest to badanie dodatkowe, które uzupełnia szerszą diagnostykę.
Ile trwa badanie EEG w czuwaniu? To krótkotrwała procedura
Standardowe badanie EEG w czuwaniu dorosłych Pacjentów trwa około 20-30 minut. Nie jest to więc długotrwała procedura. Przed przeprowadzeniem elektroencefalografii specjalista ocenia Twój ogólny stan zdrowia, aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania, które mogłyby wpłynąć negatywnie na wyniki badania lub też obniżyć poziom bezpieczeństwa tej procedury diagnostycznej.
EEG w czuwaniu – jak się przygotować do badania?
Dzień przed badaniem (w godzinach wieczornych) musisz umyć włosy szamponem i je wysuszyć. Nie nakładaj żadnych dodatkowych kosmetyków na owłosioną skórę głowy ani włosy – niewskazane są odżywki, żele, pianki, lakiery ani suche szampony. Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że te produkty kosmetyczne mogą zaburzyć wynik badania EEG. Wstrzymaj się od picia alkoholu, energetyków, kawy i innych napojów zawierających kofeinę na 8-12 godzin przed elektroencefalografią. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, poinformuj o tym lekarza, który podejmie decyzję, czy możesz zażyć te środki przed planowanym badaniem.
Wskazania badania EEG w czuwaniu
Wskazaniem do badania EEG w czuwaniu u osób dorosłych jest m.in. przebyty uraz mózgu. Przeprowadzenie procedury diagnostycznej jest też zasadne przy wykryciu guza mózgu oraz niepokojących objawach, takich jak np.:
-
problemy z pamięcią,
-
zaburzenia snu,
-
częste bóle głowy,
-
częste omdlenia.
Te symptomy mogące sygnalizować rozwój schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Badanie EEG w czuwaniu nie tylko ułatwia diagnostykę wielu chorób, ale pozwala też monitorować postępy leczenia i w razie konieczności wprowadzić pewne modyfikacje terapii.
Badanie EEG w czuwaniu – przeciwwskazania
EEG w czuwaniu, jak niemal każde badanie, wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo bezpieczne narzędzie diagnostyczne nieobarczone wieloma czynnikami wykluczającymi. Do nielicznych przeciwwskazań należą:
-
choroby skóry (np. aktywne infekcje, stany zapalne),
-
otwarte rany w rejonie skóry głowy,
-
niedostateczna higiena skóry głowy,
-
obecność implantów metalowych.