Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej Rosji. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 roku. Dwa lata później jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
W kampanii wrześniowej walczył w 19. i 41. Dywizji Piechoty. W 1940 roku Witold Pilecki dobrowolnie dał się aresztować i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Organizował tam ruch oporu, a także stworzył jedne z pierwszych raportów o Holokauście. Uciekł z Auschwitz, by następnie wziąć udział w powstaniu warszawskim. W październiku 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu Polskiego. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce.
W 1947 roku aresztowany przez komunistów, a rok później skazany na śmierć i stracony. W III RP zrehabilitowany, w 2006 roku pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a cztery lata temu awansowany do stopnia pułkownika.
Przy tej okazji warto też wspomnieć o dwóch unikalnych pozycjach książkowych dr Anny Mandreli, która dotarła do wielu nieznanych wcześniej dokumentów dotyczących rtm. Witolda Pileckiego. Jej autorstwa są dwie książki: ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” oraz ,,Kto zdradził Witolda Pileckiego: nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza”.
O książce ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”
„Odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego – jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, z której czerpał motywację i siłę do bezinteresownego poświecenia się dla Boga, Ojczyzny i wartości duchowych. Autorka jako pierwsza stara się nam przedstawić, gdzie mają swe źródła jego bohaterskie czyny i skąd u ochotnika do Auschwitz siła do tak konsekwentnie niezłomnej postawy” – napisał we wstępie ks. Łukasz Szydłowski.
Co warto podkreślić, autorka przy jej opracowaniu korzystała z tekstów źródłowych Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej oraz Muzeum Auschwitz Birkenau. Prowadziła też prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Dzięki temu znalazło się tam wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Jest w niej jeden z największych sekretów rtm. Pileckiego, który – jak się okazuje – już w 1938 roku uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 roku wyruszył jako podporucznik.
Przy tej okazji warto też zauważyć kolejną pozycję autorki pt. "Niezłomna Zakonnica", w której po raz pierwszy przedstawiona została historia siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz). Została ona aresztowana w 1948 roku w związku ze sprawą Adama Doboszyńskiego i w toku okrutnego śledztwa wykazała się niezłomną postawą. W publikacji można znaleźć wiele nieznanych wcześniej wątków związanych z rodziną Doboszyńskiego, w tym opis jednego z największych mordów sądowych, do jakich doszło po zakończeniu II wojny światowej, włącznie z opisem sylwetek i psychiki takich oprawców, jak Józef Różański (Goldberg) czy Adam Humer. Całość została oparta na faktach z umieszczeniem wielu dokumentów źródłowych i fotografii.