Olej przekładniowy w przemyśle

Stosowanie odpowiedniego oleju przekładniowego w przemyśle powinno zapewniać wyższą wydajność i wydłużenie czasu eksploatacji, pozytywnie wpływając na zredukowanie tarcia, zwiększenie oszczędności energii oraz chroniąc maszyny przed zużyciem i korozją. Olej przekładniowy przemysłowy wykorzystywany jest m.in. w przemyśle samochodowym, chemicznym, metalowym, wydobywczym, papierniczym, drzewnym czy energetycznym. Jest stosowany nie tylko w przekładniach, ale także w łożyskach, śrubach i sprzęgłach wałów.

Przed wybraniem oleju należy zapoznać się z zaleceniami wskazanymi przez producenta maszyny przemysłowej. Jeśli maszyna jest starszego typu, normy mogą być nieaktualne. W takim przypadku niemal zawsze można użyć oleju wyprodukowanego zgodnie z nowymi normami. Rekomendowanym produktem do zastosowań przemysłowych jest olej przekładniowy Melkib - w ofercie sklepu są dostępne oleje o różnej lepkości i wydajności, umożliwiające dostosowanie do aktualnych potrzeb zakładu.

Jaki olej przekładniowy jest najlepszy?

Kupując olej przekładniowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na zgodność z instrukcją producenta. Istnieje szereg parametrów, z którymi warto zapoznać się podczas wybierania oleju. Ważną cechą są właściwości przeciwzużyciowe, które producent osiąga poprzez dodawanie składników ograniczających tarcie, a tym samym - zużywanie części mechanicznych. Zwykle są to być dodatki EP/AW zawierające fosfor i siarkę, jak np. w przypadku olejów Divinol.

Dobry olej do przekładni będzie odporny na procesy utleniania i starzenia oraz będzie zachowywał swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur. Bardzo duże znaczenie ma lepkość - tutaj warto posłużyć się indeksem lepkości wskazanym przez producenta oleju. Im wyższy indeks, tym lepiej olej zachowuje lepkość w różnych okolicznościach, zachowując płynność w niskich i stabilność w wysokich temperaturach.

Lepkość jest istotna zwłaszcza w wymagających warunkach pracy. Jaki olej przekładniowy będzie najlepszy? Jeśli maszyna przemysłowa podlega ekstremalnym temperaturom lub częstym ich zmianom, olej przekładniowy o wysokim indeksie lepkości będzie najbardziej odpowiedni.

Olej przekładniowy gęsty nie zawsze musi być optymalnym rozwiązaniem. Jeśli temperatury są stabilnie niskie, należy stosować olej do przekładni o niskiej lepkości - dzięki temu zapewnione jest łatwiejsze smarowanie na początku. Analogicznie, w wysokich temperaturach wybieramy wyższą lepkość, aby zachować wysoką skuteczność warstwy smarnej.

Kiedy należy zastosować bardzo gęsty olej przekładniowy?

Do użycia w ekstremalnych warunkach, np. w turbinach wiatrowych, hutach, papierniach, górnictwie czy przemyśle procesów chemicznych polecany jest bardzo gęsty olej przekładniowy. Często sprawdza się też w starszych modelach maszyn i pojazdów. Przypominamy, że przed zakupem należy sprawdzić zalecenia producenta lub skonsultować się z fachowym sprzedawcą, np. w sklepie Melkib.

Olej do przekładni - najważniejsze cechy

Podsumowując, najważniejsze cechy, którymi powinien wyróżniać się dobry olej przekładniowy to:

  • wysoka odporność na zużycie,

  • stabilność termiczna,

  • stabilność oksydacyjna,

  • właściwości antykorozyjne,

  • lepkość adekwatna do potrzeb.

Kluczem do zapewnienia dobrego działania oleju jest odpowiednie dostosowanie lepkości do zaleceń i panujących temperatur.