Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że od stycznia do czerwca 2024 roku w Polsce udzielono 41,3 mln noclegów, co stanowi wzrost o 2,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Ponad połowa noclegów miała miejsce w hotelach – 22,7 mln, a inne popularne opcje to zakłady uzdrowiskowe (5,1 mln noclegów) i ośrodki wypoczynkowe (3,4 mln noclegów).

Wśród 3,3 mln zagranicznych turystów, którzy odwiedzili Polskę w pierwszej połowie 2024 roku, aż 84,3% pochodziło z Europy. Niemcy stanowią największą grupę – 23,2% wszystkich zagranicznych gości, czyli 767,9 tys. osób. Na drugim miejscu znaleźli się Ukraińcy (11,7%), a na trzecim Brytyjczycy (9,6%).

Coraz więcej zagranicznych gości odwiedza także mniej popularne dotychczas regiony Polski. Województwo świętokrzyskie odnotowało imponujący wzrost liczby turystów o 57%, a warmińsko-mazurskie o 24,7%. W niektórych regionach, takich jak województwo łódzkie, liczba zagranicznych turystów spadła – aż o 36%.

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem podróży dla gości z zagranicy, a liczba odwiedzających świadczy o rosnącej popularności naszego kraju na mapie europejskich kierunków turystycznych.