W trakcie przemówienia w debacie generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przypominał, że organizacja ta została powołana w celu zapobieżenia kolejnym konfliktom. Dodawał, że historia Polski i jej doświadczenia skłaniają do ciągłego przypominania o konieczności poszanowania prawa międzynarodowego oraz ochrony suwerenności państw.

Zaznaczył, że od dwóch i pół roku za naszą granicą mamy do czynienia z brutalną agresją Rosji na sąsiednią Ukrainę:

To rażące naruszenie podstawowych norm prawa międzynarodowego, takich jak zakaz użycia siły w stosunkach międzynarodowych”.

Dodał, że ta niesprowokowana agresja skutkuje destabilizacją regionu, jest też bezpośrednim zagrożeniem dla globalnego ładu i bezpieczeństwa. Podkreślił, że nie można pozwolić na jej przerodzenie się w kolejny zamrożony konflikt.

W swoim przemówieniu wspominał, że chodzi nie tylko o połozenie kresu cierpieniom ludzi i ukaranie agresora, ale też niedopuszczenie do tego, by działania Rosji stały się wzorem do naśladowania dla innych. W przeciwnym razie – mówił prezydent Duda – będziemy żyć w świecie, gdzie każdy kraj może paść ofiarą agresji.

Prezydent RP poruszył też kwestię Bliskiego Wschodu i eskalacji konfliktu. Podkreślił, że podobnie jak każde inne państwo, Izrael ma prawo do samoobrony, jednak działania te muszą być zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Dodał, że polska opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu. Chodzi o zagwarantowanie Palestyńczykom i Izraelczykom prawa do życia w pokoju i bezpieczeństwie.

Andrzej Duda zapowiedział także ubieganie się przez Polskę o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2029-2031. Podkreślił, że to wyraz naszego zaangażowania jeśli chodzi o promowanie i ochronę praw człowieka na świecie.

Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy można znaleźć tutaj.