Takie stanowisko przedstawił były sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, w wywiadzie dla „Financial Times”. Uważa on taki scenariusz za możliwy do zrealizowania, podkreślając, że istnieją historyczne precedensy w ramach Sojuszu, a kluczową rolę odgrywa tu wola polityczna.

Stoltenberg przywołał przykład relacji między Stanami Zjednoczonymi a Japonią, gdzie gwarancje bezpieczeństwa nie dotyczą Wysp Kurylskich, które Japonia uznaje za swoje, ale które są pod kontrolą Rosji. Wspomniał również o sytuacji Niemiec Zachodnich, które były członkiem NATO, podczas gdy Niemcy Wschodnie znajdowały się pod kontrolą Moskwy.

„Jeśli pojawi się odpowiednia wola polityczna, znajdziemy sposoby rozwiązania tego problemu. Niezbędne będzie jednak wyraźne określenie granicy, na której będzie obowiązywał artykuł piąty NATO, a Ukraina musi kontrolować całe terytorium tej granicy”

– podsumował Stoltenberg.

Dodał również, że granica ta „niekoniecznie musi pokrywać się z granicą uznawaną na arenie międzynarodowej.”

Były szef NATO zauważył, że takie podejście mogłoby złagodzić obawy Stanów Zjednoczonych i Niemiec, które obecnie nie chcą przyjąć Ukrainy do NATO, obawiając się, że mogłoby to wciągnąć ich w bezpośrednią wojnę z Rosją.

Stoltenberg przewiduje, że po wyborach prezydenckich w USA działania zmierzające do zakończenia wojny w Ukrainie nabiorą tempa, a „pojawi się nowa inicjatywa” mająca na celu wyjście z impasu.

„Możliwe, że zobaczymy jednoczesne ruchy zarówno na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym”

– dodał.

Przypomnijmy, że 1 października Mark Rutte objął stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, zastępując Jensa Stoltenberga. Swoją pierwszą wizytę nowy szef Sojuszu złożył w Kijowie, gdzie podkreślił, że „Ukraina jest bliżej członkostwa w NATO niż kiedykolwiek wcześniej”.

Przypomnijmy również, że według „Europejskiej Prawdy”, powołującej się na źródła w Waszyngtonie, na Zachodzie, a zwłaszcza w administracji prezydenta USA Joe Bidena, poważnie rozważany jest proces rozpoczęcia akcesji Ukrainy do NATO.

Jagiellonia.org