Co jest potrzebne, aby schudnąć?
Zanim przejdziemy do omówienia różnych suplementów dostępnych w sklepach czy aptekach, których opakowania obiecują niesamowite rezultaty, zastanówmy się, jak działa fizyka. Okazuje się bowiem, że nawet najdroższe leki czy tabletki nie pomogą, jeśli nie zadbasz o jedną podstawową kwestię – deficyt kaloryczny. Co to znaczy?
Jeśli spożywasz każdego dnia więcej kalorii, niż jesteś w stanie spalić, to z pewnością nie schudniesz. Deficyt kaloryczny to zatem najprostszy i najlepszy sposób, żeby zacząć zrzucać zbędne kilogramy. Aby go utrzymać, musisz w pierwszej kolejności obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne (można to zrobić przy pomocy bezpłatnych kalkulatorów dostępnych w sieci), a następnie odjąć od tego na początek 200-300 kalorii. Wynik to ilość kalorii, jaką musisz spożywać każdego dnia, aby faktycznie zacząć chudnąć.
Czy suplementy mogą naprawdę pomóc?
Czy to oznacza, że nie warto inwestować w żadne suplementy na odchudzanie? Niekoniecznie. Jeśli już utrzymujesz deficyt kaloryczny i starasz się regularnie ruszać (nawet zwykłe spacery będą dobre na początek), to możesz pokusić się o suplementy diety, które wspomogą Twój proces redukcji.
Odżywki białkowe
Jeśli do tej pory odżywki białkowe kojarzyły Ci się wyłącznie ze sportowcami i osobami, które regularnie trenują na siłowni, to możesz być zaskoczony – białko może Ci pomóc także w odchudzaniu! Podczas redukcji ważne jest bowiem nie tylko to, ile kalorii jesz – ale również to, co jesz. Białko to budulec mięśni i jeden z najlepszych sposobów na odczuwanie sytości po posiłku. Im więcej białka sobie dostarczysz, tym rzadziej będziesz odczuwać głód. Odżywki białkowe możesz dodać do koktajli, naleśników czy deserów.
Ponadto większe spożycie białka pozwoli ochronić mięśnie w procesie utraty kilogramów. Zatem ile białka na kg masy ciała powinieneś spożywać? Specjaliści zachęcają, aby było to około 1,6 g białka na kilogram.
Ekstrakty i wyciągi roślinne
Większość suplementów diety mających wspierać odchudzanie opiera się o naturalne składniki, takie jak ekstrakty z roślin. Mogą to być na przykład:
-
kofeina, guarana, zielona herbata (mogą przyspieszać metabolizm);
-
morwa biała (hamowanie apetytu);
-
berberyna (regulacja poziomu cukru we krwi);
-
kurkuma, imbir, mniszek lekarski.
To tylko przykłady składników aktywnych, które producenci suplementów diety umieszczają w swoich produktach, reklamując je jako pomoc w odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że takie preparaty mogą mieć jedynie działanie wspomagające i nigdy nie zastąpią odpowiedniej diety, deficytu kalorycznego czy aktywności fizycznej.