Larry Sanger oraz Jimmy Wales założyli Wikpedię w 2001 r. Po sporach wewnątrz firmy Sanger został z niej zwolniony, a wraz z upływem czasu był coraz bardziej krytyczny wobec kierunku, jaki ta popularna platforma obrała. W 2021 r. zainicjował alternatywę dla Wikipedii o nazwie „Encyclosphere”, która ma zwalczać lewicową propagandę i oferuje dwie wyszukiwarki: Encyclosearch i Encycloreader, które umożliwiają wyszukiwanie haseł w 35 różnych encyklopediach reprezentujących różne punkty widzenia.

Według Sangera Wikipedia porzuciła pierwotną politykę neutralności, a zamiast tego czerpie wskazówki „zasadniczo” z takich mediów, jak CNN i MSNBC oraz „The New York Times”. „Należy także pamiętać – powiedział Sanger – że oni zadeklarowali, iż około 80 proc. głównych źródeł wiadomości na prawicy jest niewiarygodnych. Oficjalnie. Jest to w ich polityce w tym momencie”.

Sanger stwierdził, że w latach od 2005 do 2015 Wikpedia znalazła się w polu zainteresowania establishmentu. Mówiąc o odkryciu w 2008 r., że komputery służb specjalnych są wykorzystywane do redagowania haseł, dodał: „I myślicie, że przestali wówczas to robić? Nie”. Zdaniem Sangera skoro „duża część wojny wywiadowczej i informacyjnej toczy się w sieci”, to Wikpedia jest jednym z taki miejsc, gdzie ona trwa, łącznie z przekupywaniem „wpływowych ludzi, by forsowali ich [lewicową] agendę”.

Sanger uważa, że przyjęcie przez Wikipedię w 2008 r. tzw. „naukowego punktu widzenia” oznaczało de facto stronniczość. „W przypadku kontrowersyjnych tematów w nauce bardzo mocno forsowano pogląd establishmentu”, czego przykładem jest np. temat „globalnego ocieplenia” lub „artykuły o pewnych lekach”. Sanger twierdzi, że „żadna encyklopedia (...) nie jest tak stronnicza, jak Wikipedia”.

Jako inne przykłady takiej stronniczości podał skandal korupcyjny dotyczący powiązań Ukrainy z prezydentem Joe Bidenem i jego synem, który Wikipedia określa mianem: „teoria spiskowa: Biden-Ukraina” (Biden-Ukraine conspiracy theory), oraz hasła związane z Covid-19. Sanger uważa, że oczywiście „można się nie zgadzać co do tego, co dowody pokazują” w sprawie Bidena, ale nie oznacza to, że popularna encyklopedia powinna „po prostu z miejsca określać od początku”, że takie teorie „są pełne kłamstw. To teoria spiskowa. Jej celem jest tylko osłabienie Joe Bidena”.

Współzałożyciel Wikipedii wskazuje też na rolę, jaką w lansowaniu artykułów tej encyklopedii odrywa Google. „Z tego, co wiem, w ciągu lat Google podarował Wikipedii miliony dolarów” – zauważył Sanger. Podkreśla, że lansowanie pewnych treści i poglądów jest na rękę establishmentu, a takie stronnicze artykuły z Wikipedii są mocno promowane. W podobnym duchu wypowiadał się m.in. miliarder Elon Musk.