XVI edycja Koncertu Niepodległości, odbywająca się 11 listopada 2024 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie wyjątkowym hołdem złożonym bohaterom Insurekcji Kościuszkowskiej. Tegoroczna odsłona, zatytułowana „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”, upamiętni 230. rocznicę wojny Polski z Rosją i Prusami, która miała miejsce w 1794 roku. Tytuł koncertu nawiązuje do dewizy krakowskich kosynierów, której słowa widniały na sztandarze tego oddziału. Przekaz tej edycji to hołd nie tylko dla Tadeusza Kościuszki i jego wojsk, ale także dla polskiego ludu – chłopów, kmieci i rolników, którzy odegrali kluczową rolę w walce o niepodległość.
Wielkie tradycje, współczesna muzyka
Koncert Niepodległości, zainicjowany w 2009 roku przez polsko-kanadyjską wokalistkę i kompozytorkę Olę Turkiewicz oraz reżysera Jacka „Wiejskiego” Górskiego, stał się nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także wyjątkową przestrzenią dla przypomnienia historii Polski. W ciągu 16 lat projekt zyskał międzynarodowy zasięg, łącząc artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii. Zespół Koncertu Niepodległości zaprezentował już ponad 200 oryginalnych kompozycji i aranżacji, w tym liczne edycje w Polsce, na Litwie, Łotwie, Kanadzie, Australii i w innych krajach.
Brzmienia przeszłości i przyszłości
Muzyka, którą usłyszymy podczas tegorocznej edycji, to unikalne połączenie współczesnych kompozycji z klasycznymi polskimi pieśniami patriotycznymi. W repertuarze znajdą się m.in. utwory inspirowane wierszem Marii Konopnickiej „A jak poszedł król na wojnę”, tradycyjną pieśnią „Na Kopańskim moście” oraz utworami z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Szczególne miejsce w programie zajmą także współczesne kompozycje, takie jak „Szaniec Czarnej Madonny” oraz „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”, które będą kontrastować z klasycznymi pieśniami, jak „Marsz 1792 roku”, „Duma o generale Jasińskim” czy „Pobudka 1863”.
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną także hybrydowe aranżacje dawnych pieśni, łączące elementy klasyki, elektroniki, rocka, jazzu, bluesa oraz współczesnych brzmień. Ostatecznym akcentem wydarzenia będzie wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”, wzbogaconego o zapomnianą zwrotkę dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce.
Śpiewnik Niepodległości – edukacyjna misja
Koncert Niepodległości to także projekt, który wychodzi poza samą muzykę, oferując publiczności narzędzia do nauki i interpretacji polskich pieśni patriotycznych. Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, współorganizator wydarzenia, stworzyła portal „Śpiewnik Niepodległości”, który gromadzi i udostępnia dorobek polskiej muzyki patriotycznej, z komentarzami literackimi i historycznymi. Portal ten stał się jednym z najważniejszych narzędzi edukacyjnych w Polsce, zyskując ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodzieży.
Wykonawcy i realizacja
XVI Koncert Niepodległości poprowadzi aktor Robert Czebotar, a na scenie wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, kompozycje, aranżacje i śpiew), Tomasz Bacajewski (śpiew) oraz zespół Koncertu Niepodległości, w skład którego wejdą m.in. Anna Suda „An On Bast” (elektronika), Piotr Krzemiński (trąbka), Krzysztof Kowalewski (gitary), Wojciech Hartman (skrzyne), oraz Anna Wróbel (wiolonczela).
Patronat Honorowy
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Zachęcamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym przeżyciu muzyczno-historycznym, które połączy przeszłość z przyszłością, upamiętniając tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.