Kazuyasu Kimura był wybitnym etnografem, badaczem ludów Dalekiego Wschodu i wnukiem starszego brata marszałka. Utrzymywał kontakty z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, którego zbiory tworzył jego dziadek.

Warto dodać, że Bronisław Piłsudski jest w Japonii wysoko cenionym uczonym, a jego pomnik w muzeum Ajnów w mieście Shiraoi na wyspie Hokkaido odsłonięto W 2013 roku.

Kazuyasu Kimura dbał o pamięć po swoim dziadku Bronisławie Piłsudskim. Kiedy odwiedzał Zakopane, wędrował na jego symboliczny grób na Pęksowym Brzyzku. Utrzymywał stałe relacje z Muzeum Tatrzańskim – skierował do nas list okolicznościowy na 100-lecie istnienia placówki – powiedziała Anna Kozak, szefowa działu etnografii Muzeum Tatrzańskiego.

Bronisław Piłsudskie tworzył w latach 1906-1914 zbiory etnograficzne dla Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Za udział w spisku mającym obalić cara Aleksandra III został skazany na 15 lat ciężkich robót na Sachalinie.

- Tam zetknął się z ludem Ajnów, a po 10 latach zesłania kara została zamieniona na nakaz osiedlenia się na Dalekim Wschodzie. Piłsudski zajął się badaniami nad tamtejszymi ludami, dzięki czemu ocalała ich kultura. Dokonał m.in. w 1903 r. nagrań mowy Ajnów na woskowych wałkach Edisona – podaje PAP.

Tam Bronisław Piłsudski ożenił się z krewną wodza Ajnów Shinhinchou. Miał z nią dwoje dzieci: syna o imieniu Sukezo (ojca zmarłego właśnie Kazuyasu Kimury) i córkę Kyou.

Po tym jak Kimura dowiedział się o swoim dziadku w latach 80-tych, odwiedził kilka razy Zakopane. Uczestniczył m.in. w otwarciu wystawy w Muzeum Tatrzańskim w 2016 r., która została poświęcona jego dziadkowi Bronisławowi. Na tej ekspozycji zaprezentowano Bronisława Piłsudskiego wśród Ajnów.