W parafiach obchodzone są uroczyście pierwsze rocznice I Komunii świętej. Dlaczego Kościół tak je celebruje?


To wyrasta z rozumienia podstawowego celu w życiu człowieka, a podstawowym celem jest uwielbianie i służenie Bogu. To nas prowadzi do szczęścia. Pierwszym takim momentem jest chrzest, a drugim - przyjęcie komunii świętej. To jest najpiękniejszy wyraz naszej miłości do Boga. Uczestnictwo w Mszy świętej i przyjęcie komunii, czyli jedność z Bogiem. Kościół pragnie ugruntować to doświadczenie u dzieci poprzez Biały Tydzień, a później poprzez pierwszą rocznicę komunii. To przypomnienie, jak wielkie wydarzenie przeżyliśmy rok temu.


Rocznica ma na nowo uświadomić rodzicom to wydarzenie?


Tak, i że nie jest to temat już odfajkowany. Tutaj powinna być refleksja, co się zmieniło w życiu naszego dziecka oraz naszym. Czas, aby się nad tym zatrzymać.


Czas rocznego rachunku sumienia...


Myślę, że tak. Zalecana jest spowiedź rodziców i przyjęcie tego dnia komunii świętej w całej rodzinie.


Co przeżywanie tej rocznicy może zmienić w życiu dziecka, domu rodzinnym?


Obecnie wychowanie dzieci odbywa się w ten sposób, że Kościół ma przygotować dzieci duchowo, szkoła – intelektualnie, a zajęcia sportowe – poprawić sprawność fizyczną. Rodzice mają tylko na to zarobić pieniądze. Te potrzeby dziecięce wciąż rosną, a to kosztuje. Tutaj jednak Kościół chce uświadomić rodzicom, że nie wychowuje się dzieci instytucjonalnie, bowiem nikt ich nie zwalnia z wychowania. Trzonem rodziny jest małżeństwo rodziców. Oni dają bezpieczeństwo rodzinie, oni są głównym spoiwem domu. Muszą mieć czas dla swoich dzieci.


Kiedy dzieci dojrzale przyjmują komunię?


Widzę to w znajomych rodzinach. One dopytują się, kiedy będą mogły przyjąć komunię, bo widzą, jak przystępują do niej rodzice. Dzieci chcą w niej uczestniczyć, nie mogą się doczekać. I dlatego wielu moich znajomych posyła dzieci do wczesnej I Komunii świętej. To jest efekt duchowej dojrzałości. Przygotowanie wtedy dziecka ma charakter bardzo indywidualny i połączony jest z mocną współpracą z rodzicami.


A prezent rocznicy komunijnej? Należy coś dziecku podarować? Jaki powinien mieć charakter?


Prezenty powinny kierować bardziej na misterium niż świeckość. Zaproponowałbym zorganizowanie rodzinnej pielgrzymki do lokalnego sanktuarium czy miejsca, gdzie dokonał się cud eucharystyczny np. do Sokółki na Podlasiu. To powinna być również ciekawa atrakcja turystyczna. Proponowałbym też książkę, która wprowadza w tematykę przeżywania Eucharystii.


A jak przygotować się z małymi dziećmi do dobrego uczestnictwa we Mszy świętej?


Ważne jest przepraszanie się w domu, jeśli był wcześniej konflikt. Dzieci powinny widzieć, że rodzice się przepraszają przed spowiedzią, Eucharystią. Można przed Mszą świętą przeczytać w domu czytania liturgiczne. Dzieci mogą lepić z plasteliny czy rysować postacie z niedzielnej Ewangelii. To jest duża siła wychowawcza. I Komunia święta, jej rocznica lub niedzielna Msza święta są możliwością zbliżenia do siebie całej rodziny. Nie marnujmy tego.


Rozmawiał Jarosław Wróblewski