Na czas pielgrzymki Izrael postawił służby bezpieczeństwa w stan pełnej gotowości - dziesiątki tysięcy policjantów na ulicach i całe dzielnice Jerozolimy odcięte od świata. Następca Św. Piotra odwiedzi dziś święte miejsce trzech wielkich religii - Wzgórze Świątynne, gdzie według Żydów stała świątynia Salomona.
Pierwszym celem Następcy Świętego Piotra był meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale, gdzie zgodnie z tradycją muzułmańską prorok Mahomet wstąpił do nieba. Powitany przez wielkiego muftiego Jerozolimy Mohammeda Husajna Benedykt XVI jako pierwszy Papież wszedł do jednego z trzech najświętszych miejsc islamu i spotkał się z przedstawicielami władz muzułmańskich. Następnie papież zatrzymał się na modlitwę u stóp Ściany Płaczu - pozostałości świątyni wybudowanej przez Heroda, gdzie Chrystus spierał się z arcykapłanami. Kolejnym punktem był Wieczernik, gdzie Chrystus ustanowił Eucharystię.
Pierwszy dzień pielgrzymki był bogaty w symboliczne wydarzenia. Papież odwiedził instytut pamięci ofiar Holocaustu Yad Vashem, mimo to jego przemówienie zawiodło wielu Żydów. Od Benedykta XVI oczekiwano w Izraelu jasnego nazwania winy i odpowiedzialności niemieckich nazistów za Zagładę. Na wielu Żydach zrobiło natomiast bardzo dobre wrażenie zdecydowane potępienie przez papieża antysemityzmu.
W Jerozolimie na Ojca Świętego czekają również młodzi z neokatechumenatu. Wśród 7 tysięcy przybyłych pielgrzymów Drogi Neokatechumenalnej jest 600 Polaków.
- To jest wspaniałe doświadczenie, gdy widzimy tyle młodzieży z Europy, z Izraela razem z arabskimi chrześcijanami, wspólnie świętujących ze względu na Papieża. To jest też na pewno wielka okazja, żeby się dzielić wiarą, żeby razem się umacniać w wierze – my, Europejczycy, z chrześcijanami, którzy są tutaj, w Izraelu. Oni szczególnie potrzebują wzmocnienia, bo są tutaj w mniejszości i też nieraz są w trudnych sytuacjach. - Na pewno każdy też oczekuje w głębi Dobrej Nowiny, jakiegoś słowa nadziei od Papieża i jestem pewien, że Papież doda nam nadziei, także Kościołowi, szczególnie tutaj, w Izraelu, i przekaże także wieść pokoju dla wszystkich – mówi polski seminarzysta Karol Karandysz, który przygotowuje się do kapłaństwa w Bostonie.
JaLu/MaRo/Dz/RV
Zobacz także:
Rozpocząl się izraelski etap pielgrzymki Papieża
Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »