Według badaczki oprócz groźnych chorób genetycznych, które występują o dzieci poczętych z in vitro, istnieją dowody na zwiększone prawdopodobieństwo, iż dziecko z zapłodnienia pozaustrojowego urodzi się z niską masą urodzeniową i będzie znacznie bardziej zagrożone autyzmem niż pozostałe dzieci.
Dr Weksberg mówiła niedawno podczas sympozjum naukowego w Toronto, że w swojej klinice leczy coraz więcej dzieci z rzadkimi chorobami genetycznymi tj. np.: z zespołem Beckwith-Wiedemanna i zespołem Angelmana. Ta pierwsza wada genetyczna zdarza się raz na 1300 dzieci urodzonych z zapłodnienia in vitro w porównaniu do jednego takiego przypadku na 13 tys. osób w ogólnej populacji. Typowe objawy chorobowe to: nierówna wielkość kończyn, rozszczep języka i wysokie ryzyko raka nerki. Zespół Angelmana występuje zaś u jednego na 1500 dzieci z in vitro w porównaniu do jednego takiego przypadku na 15 tys. w populacji ogólnej. Zespół ten powoduje poważne upośledzenie umysłowe i zaburzenia mowy.
Dr Weksberg przypuszcza, że rzadkie choroby genetyczne dzieci pochodzących z in vitro, mogą się brać z nawarstwienia problemów niepłodności biologicznych rodziców i zastosowanych zabiegów genetycznych. Badaczka mówiła również , że chciałaby podjąć bliższą współpracę z klinikami in vitro w celu monitorowania dzieci cierpiących z powodu rzadkich wad genetycznych, ale żadna z placówek nie była zainteresowana współpracą.
Jej badania nie są jedynymi alarmującymi doniesieniami związanymi z chorobami dzieci zapłodnionych metodą in vitro. Francuscy uczeni rok temu ta metoda dwukrotnie zwiększa ryzyko deformacji dziecka. Ich badania wykazały, że ponad 4 proc. dzieci z in vitro cierpiało z powodu jakiejś formy wady wrodzonej. Brytyjski urząd Human Fertilisation and Embryology Authority ostrzegł zaś w 2009 roku, że dzieci z in vitro są o 30 proc. bardziej narażone niż pozostałe na wady genetyczne. Natomiast sympozjum w Melbourne w 2003 roku przedstawiono dowody, które wykazały, że pewne techniki zapłodnienia in vitro mogą doprowadzić do powstania wad wrodzonych dzieci np. w postaci „niejednoznacznego wykształcenia genitaliów"
Ł.A/LSN