Po odrzuceniu uchwały Senatu, Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu negatywnie zaopiniowała w piątek uchwałę Senatu i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie. Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wcześniej wniosek o zamknięcie obrad Komisji w związku ze zbyt krótkim – jej zdaniem - terminem, w którym została zwołana komisja.

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 229 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

- Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, dzisiaj mamy koniec grudnia, czyli to jest bardzo długi termin – stwierdził w odpowiedzi poseł PiS Marek Suski.

Suski zgłosił również wniosek o przyjęcie porządku dziennego bez trzydniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury. Komisja kultury poparła ten wniosek – podaje portal TVP Info.

Na znak protestu część posłów opozycji opuściła salę w trakcie głosowania. Podnosili oni też, że komisja została zwołana wbrew regulaminowi Sejmu.

Nowelizacja ustawy medialnej została przez Senat odrzucona 9 września.

Celem przyjętej właśnie przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest uszczelnienie i uściślenie przepisów, które obowiązują od 2004 r. Mówią one o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. udziałów.

 

mp/pap