Wartość nominalna deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. general government) osiągnęła 208,7 mld zł.
W tym samym czasie dług publiczny Polski wzrósł do 52,3% PKB na koniec II kwartału 2024 roku – w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniósł on 48,3% PKB.
Jak podaje strona rządowa, wzrost deficytu i długu publicznego ma wynikać z kilku czynników, w tym zwiększonych wydatków na obronność w odpowiedzi na sytuację geopolityczną, skutków pandemii COVID-19 oraz rosnących kosztów energii. Dodatkowo, do zwiększenia obciążeń fiskalnych, miały się też przyczynić ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie.
W związku z przekroczeniem przez Polskę progu deficytu budżetowego wynoszącego 3% PKB, Komisja Europejska w czerwcu 2024 roku stwierdziła, że kraj nie spełnia kryteriów deficytu określonych w Pakcie Stabilności i Wzrostu.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca Polsce ostrożność w dalszym luzowaniu polityki fiskalnej, podkreślając potrzebę ograniczenia deficytu w celu uniknięcia niekontrolowanego wzrostu długu publicznego.