"Budżet na przyszły rok odegra ważną rolę w realizacji długoterminowych priorytetów i celów UE. Osiągnięte porozumienie stanowi dobry punkt wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim, który, mamy nadzieję, umożliwi przyjęcie budżetu na czas. Proponowany budżet ma na celu zapewnienie ostrożnego budżetowania i pozostawienie marginesu na nieprzewidziane okoliczności" - powiedział węgierski minister stanu odpowiedzialny za negocjacje budżetowe Péter Banai, cytowany w komunikacie.
Ambasadorowie państw UE w swoim stanowisku przyjmują ostrożne podejście. Podkreślają, jak istotna jest solidarność UE z narodem Ukrainy i reagowanie na tamtejsze kryzysy.
"Rada uważa, że przyszłoroczny budżet powinien być realistyczny, zgodny z rzeczywistymi potrzebami, gwarantować ostrożne budżetowanie i pozostawiać wystarczające marginesy w ramach pułapów wieloletnich ram finansowych (WRF) na wypadek nieprzewidzianych okoliczności i wyzwań stojących przed Unią" - wskazano w komunikacie.
Jednocześnie budżet na przyszły rok powinien przewidywać wystarczające środki, by zagwarantować wdrożenie polityk i programów UE oraz umożliwić terminową spłatę już podjętych zobowiązań, podano także.
Wskazano, że projekt budżetu na 2025 r. jest zgodny z wynikami porozumienia w sprawie rewizji wieloletnich ram finansowych UE (WRF 2021-2027), zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z lutego 2024 r.
Ponadto COREPER wydał pięć oświadczeń: w sprawie płatności w 2025 r., w sprawie postępów we wdrażaniu śródokresowej rewizji WRF, w sprawie nomenklatury budżetowej, w sprawie finansowania polityk zewnętrznych i w sprawie wydatków administracyjnych.
Porozumienie zostało osiągnięte między ambasadorami państw członkowskich przy UE (Coreper). Rada ma na celu formalne przyjęcie swojego stanowiska w drodze procedury pisemnej kończącej się 13 września 2024 r.
Stanowisko Rady będzie stanowić mandat dla węgierskiej prezydencji w Radzie do negocjacji budżetu UE na 2025 r. z Parlamentem Europejskim. W tym roku prawny termin osiągnięcia porozumienia w sprawie rocznego budżetu przypada na 18 listopada 2024 r. o północy.
Jest to piąty roczny budżet w ramach długoterminowego budżetu UE, wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027. Budżet na rok 2025 uzupełniają działania mające na celu wsparcie odbudowy po COVID-19 w ramach Next Generation EU.
Rada zatwierdziła wytyczne dotyczące rocznego budżetu na 2025 r. 12 marca 2024 r. Komisja przedstawiła szacunki dotyczące projektu budżetu w czerwcu 2024 r.