Tożsamość internetowa, a tożsamość cyfrowa

Zacznijmy od pojęcia tożsamości internetowej, często mylonego z tożsamością cyfrową. Jest to rodzaj tożsamości społecznej, którą ustanawia każdy użytkownik Internetu swoją obecnością i aktywnością w sieci, na przykład w mediach społecznościowych. Nie zawsze pokrywa się ona z danymi osobowymi konkretnej jednostki, nie wszyscy chcą w Internecie używać swoich prawdziwych danych, niektórzy wolą anonimowość oraz prywatność i wolą funkcjonować w sieci pod pseudonimem. W niektórych przypadkach dochodzi do tego wizualna reprezentacja użytkownika w postaci tak zwanego awataru, czyli obrazu w formie ikony. Jest to więc także wizerunek wykreowany na potrzeby Internetu. Taka tożsamość nabywa też reputację, dzięki której łatwiej jest stwierdzić, czy jest ona zaufana.

Nasz identyfikator w cyberprzestrzeni

Z kolei co to jest tożsamość cyfrowa? To po prostu elektroniczne narzędzie cyfrowej identyfikacji konkretnej jednostki w Internecie. Zatem co się składa na cyfrową tożsamość? 

Są to ogólnodostępny certyfikat z tak zwanym kluczem publicznym oraz tajny, zaszyfrowany klucz prywatny. Certyfikat jest załącznikiem do dokumentu elektronicznego, pozwalającym bezpiecznie przesyłać informacje w sieci, wykorzystywanym przez przeglądarki internetowe, aplikacje pocztowe i komunikatory. Szyfrowanie komunikacji z zabezpieczonymi domenami chroni dane użytkownika, numery kart kredytowych, adresy i inne poufne informacje. Dzięki kluczowi prywatnemu można podpisywać dokumenty elektroniczne, które mogą być zweryfikowane zewnętrznie za pomocą klucza publicznego. Klucz prywatny służy także do odszyfrowywania dokumentów zaszyfrowanych przy użyciu klucza publicznego. Urząd certyfikacji w celu zapewnienia autentyczności tożsamości cyfrowej, wydaje ją tylko po uprzedniej weryfikacji. Na podobnej zasadzie, jak licencjonowane strony bukmacherskie w Polsce zatwierdzają konta nowych użytkowników po uprzedniej weryfikacji tożsamości na przykład za pomocą aplikacji bankowej. Potwierdzenie danych osobowych stało się koniecznością.

Po co nam tożsamość cyfrowa?

Pojawia się zatem pytanie - właściwie po co jest tożsamość cyfrowa? Najważniejszą funkcjonalnością cyfrowej tożsamości, zwanej także e-ID, jest większy i łatwiejszy dostęp do usług prywatnych i publicznych, dzięki wiarygodnemu uwierzytelnieniu. Obejmuje ona takie obszary życia społecznego i zawodowego, jak sektor energetyki, ubezpieczeń, branża medyczna oraz administracja publiczna. Każda indywidualna osoba, podmiot czy organizacja posiada swoje przypisane dane. Najpopularniejszym nośnikiem tożsamości cyfrowej jest e-dowód elektroniczny, będący cyfrową wersją dowodu tożsamości i umożliwiający bezpieczną weryfikację tożsamości w Internecie. Można dzięki temu wygodnie załatwić wiele najważniejszych spraw bez konieczności wychodzenia z domu, a więc zaoszczędzić czas i energię. 

Tożsamość cyfrową można uzyskać w odpowiedniej instytucji, takiej jak urząd certyfikacji, po weryfikacji i potwierdzeniu jej prawdziwości. Jest to bardzo przydatne i wygodne narzędzie, które otwiera użytkownikowi większą i szybszą dostępność wielu usług. Daje możliwość zdalnej weryfikacji online w sieci i potwierdzenia swojej tożsamości, bezpiecznego logowania się do serwisów administracji publicznej za pomocą identyfikacji elektronicznej, podpisywanie dokumentów osobistym podpisem elektronicznym, a także sprawne korzystanie z usług finansowych i bankowych. Cyfrowa tożsamość mocno ułatwia załatwianie wielu ważnych formalnych spraw i powoli staje się nowym standardem.      

Rodzaje cyfrowej tożsamości

Typy tożsamości cyfrowej możemy podzielić ze względu na rodzaj danych, czyli:

  • dane osobowe

  • administracyjne

  • zawodowe

  • bankowe

  • społeczne

Ze względu na typ identyfikatora:

  • fotografia

  • logo

  • obraz

  • awatar

Oraz ze względu na rodzaj tak zwanych cyfrowych śladów, będących wkładem do systemów zarządzania treścią publiczną, takich jak choćby Facebook, Twitter, YouTube czy Wikipedia.

Jak dbać o cyfrową tożsamość?

Cyberprzestępcy i hakerzy regularnie polują w Internecie na poufne dane użytkowników. W celu uniknięcia tego typu ataków i kradzieży danych, warto trzymać się kilku kluczowych zasad cyberbezpieczeństwa, które zmniejszają potencjalne zagrożenia:

  1. Unikaj publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, a jeśli musisz to bez logowania

  2. Zwracaj uwagę na to, ile i jakie dane oraz zdjęcia publikujesz w sieci – publikuj mniej

  3. Używaj wielu unikalnych i złożonych haseł do logowania w różnych serwisach

  4. Korzystaj z bezpiecznego dwuetapowego uwierzytelniania zawsze, gdy to możliwe

  5. Dbaj o stan swojego urządzenia i korzystaj ze sprawdzonych aplikacji i antywirusa

  6. Twórz regularnie kopie zapasowe plików z danymi oraz systemu operacyjnego

  7. Czytaj w miarę możliwości politykę prywatności stron, z których korzystasz

  8. Dopasuj ustawienia swojej przeglądarki do bezpieczeństwa i prywatności

Te kilka prostych wskazówek dobrze zapamiętać, a ich stosowanie uczynić nawykiem. Dzięki temu nasza tożsamość cyfrowa będzie bezpieczniejsza i mniej narażona na ataki.