Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła na portalu X, że Rada UE przyjęła rewizję KPO, co otwiera drogę do intensywnych inwestycji. We wrześniu planowane jest złożenie dwóch wniosków o płatność, a do końca roku przewidziany jest kolejny, jeszcze większy przelew dla Polski.
Zmiany w KPO obejmują m.in. dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych, fundusze na ocieplanie budynków wielorodzinnych, wsparcie dla szpitali i rolników. Przykładowo, Fundusz Elektromobilności przeniesiono z grantów do pożyczek, uwalniając około 4,9 mld zł, które przeznaczono na bezpieczeństwo żywności i rolnictwa 4.0 oraz ocieplenie bloków i kamienic.
Polska ma do dyspozycji 60 miliardów euro z KPO, które muszą zostać wykorzystane do końca 2026 roku. W tym roku nasz kraj ma otrzymać łącznie 23 miliardy euro, z czego do tej pory złożono tylko jeden wniosek, na podstawie którego Polska otrzymała 6,3 miliarda euro oraz 5 miliardów zaliczki. Opóźnienia w realizacji KPO wynikały z konfliktu między rządem a Komisją Europejską wokół kwestii „praworządności”.
30 kwietnia Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w KPO przedstawione przez polski rząd. Rada Ministrów tego samego dnia przyjęła rewizję planu, wprowadzając m.in. system dopłat do zakupu samochodów elektrycznych zamiast podatku od samochodów spalinowych. Program grantowy w ramach KPO, o wartości 1,5 miliarda zł, ma ruszyć jeszcze w tym roku.