Policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie województwa mazowieckiego działa zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie zajmują się nielegalną produkcją narkotyków syntetycznych jak również dalszą ich dystrybucją.
Kilkumiesięczna praca funkcjonariuszy doprowadziła ich do jednej z posesji w powiecie makowskim, gdzie w wyniku podjętych działań funkcjonariusze ujawnili działającą linię produkcyjną 3-CMC tzw. klofedronu oraz znaczne ilości substancji psychotropowych. Ponadto ujawniono kilka tysięcy litrów odczynników chemicznych, elementy ochrony osobistej, reaktory, zamrażarki, kilkaset sztuk różnego rodzaju pojemników, kanistrów i kuwet. Na miejscu funkcjonowania laboratorium, zatrzymano jedną osobę – która w przestępczym procederze pełniła funkcję tzw. chemika. Przeprowadzone czynności wspierane były przez zespół specjalny CBŚP. Po przeprowadzeniu oględzin okazało się, iż łącznie w laboratorium zabezpieczono ponad 800 kg substancji psychotropowych.
Tego samego dnia, na jednej z posesji w powiecie nowodworskim zatrzymano kolejną osobę, której zadaniem był bezpośredni odbiór narkotyków z miejsca produkcji, ich magazynowanie, a następnie nadawanie przesyłek z narkotykami za pomocą różnych firm kurierskich. Podczas czynności przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych u zatrzymanego mężczyzny funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 150 kg gotowego klofedronu.
Dalsze czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie w powiecie wyszkowskim mężczyzny odpowiedzialnego za zorganizowanie nielegalnego laboratorium narkotyków.
W wyniku przeprowadzonych działań, oprócz zatrzymania odpowiedzialnych za nielegalny proceder osób, funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko 1 tonę syntetycznych narkotyków w postaci klofedronu, mefedronu, a także marihuany, których czarnorynkowa wartość wynosi ponad 43 mln PLN. W trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono również środki pieniężne w kwocie ponad 265 000 PLN, które pochodziły z produkcji i sprzedaży narkotyków.
Zatrzymanym mężczyznom prokurator z Lubelskiego Pionu PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości narkotyków.
Decyzją Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.