Pompa ciepła to nieekologiczne rozwiązanie
Czy zasada działania pompy ciepła, bazującej na energii elektrycznej sprawia, że jest to rozwiązanie szkodliwe dla środowiska? W żadnym wypadku. Wprawdzie pompa ciepła w istocie wymaga użycia prądu, jednak zużywa go niewiele w stosunku do ciepła generowanego z odnawialnych źródeł energii, które otrzymujemy w ramach działania systemu. W połączeniu z fotowoltaiką pompa ciepła to urządzenie, które zapewni pozytywny wpływ na środowisko.
Pompa ciepła nie jest efektywna w sezonie zimowym
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest informacja, że pompa ciepła przestaje działać, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni. Nowoczesne systemy są na tyle zaawansowane, że bez najmniejszych problemów ogrzeją dom nawet w sytuacji, w której temperatura powietrza sięga -20°C. Dokładne parametry związane z akceptowalnymi temperaturami są dostępne na kartach produktowych pomp ciepła, jednak reasumując, możemy być spokojni o niezawodność pompy ciepła nawet podczas srogich mrozów.
Pompa ciepła to rozwiązanie dedykowane nowemu budownictwu
Czy pompa ciepła to rozwiązanie, które może być użyte jedynie w przypadku nowo wybudowanych budynków? Rozwiązanie to jest doskonałą alternatywą dla starszych systemów grzewczych, bez względu na to, jakiego budynku dotyczy. Oczywiście w celu zapewnienia odpowiedniej wydajności, budynki starszego typu powinny być odpowiednio ocieplone, jednak co do zasady, pompa ciepła sprawdzi się w każdych warunkach.
Pompa ciepła jest inwestycją nierentowną
Pompa ciepła to inwestycja, która na samym początku wymaga sporych nakładów finansowych, jednak z pomocą dotacji rządowych ogólny koszt będzie znacznie niższy. Co więcej, już od pierwszego miesiąca zauważymy pozytywny wpływ pompy na nasze rachunki za ogrzewanie, co w długim okresie prowadzi do zwrotu z inwestycji.
Pompa ciepła może być wykorzystana tylko w przypadku ogrzewania centralnego
Pompa ciepła to uniwersalne urządzenie, które dopasuje się do naszych potrzeb bez względu na to, jaki typ ogrzewania jest zainstalowany w budynku. W zależności od potrzeb pompa ciepła może odpowiadać za ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody, ale może być także stosowane jedynie do ogrzewania wody użytkowej, co z pewnością docenią osoby ogrzewające dom kotłem.
Zawsze należy wybierać pompę ciepła o maksymalnej mocy
Czy im więcej mocy tym lepiej? To mit, który nadużywany, może doprowadzić do znacznego zmniejszenia wydajności pompy ciepła w naszym gospodarstwie domowym. Zawsze przed zakupem technologii należy dopasować moc pompy do specyfiki ogrzewanego budynku, naszych potrzeb i szacunkowego zapotrzebowania cieplnego wszystkich domowników. Dopiero po ustaleniu żądanych parametrów, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego kotła, który zapewni optymalną wydajność na długie lata.
Pompa ciepłą zużywa ogrmne ilości energii elektrycznej
Pompa ciepła do działania wykorzystuje energię elektryczną, ale czy jej zużycie jest zbyt duże? Jedną z najważniejszych cech urządzenia jest wysoka efektywność, dzięki czemu średnie zużycie prądu jest o wiele niższe, niż wolumen wyprodukowanego ciepła. Dodatkowo producenci z roku na rok pracują nad nowymi wariantami pomp, których zużycie energii jest coraz mniejsze, gwarantując dodatni bilans energetyczny.
Pompa ciepła jest instalacją głośną
Każda pompa ciepła, która jest wpisana na listę ZUM, musi zostać przetestowana pod wieloma kwestiami - zarówno efektywności, jakości materiałów i parametrów technicznych. Do tych ostatnich możemy zaliczyć maksymalny poziom dopuszczalnego poziomu hałasu, który w tego typu urządzeniach jest weryfikowany w bardzo restrykcyjny sposób.
Dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych technologii, pompy ciepła generują hałas porównywalny z tym, czego doświadczamy przy uruchomionym kotle gazowym.
Instalacja pompy ciepła jest zbyt skomplikowana
Montaż pompy ciepła w rękach osób niezaznajomionych z temat może stanowić prawdziwe wyzwanie, to prawda. Dlatego zawsze na etapie wyboru konkretnego urządzenia powinniśmy zadbać o kompleksową usługę montażu i instalacji pompy ciepła wykonaną przez profesjonalistów.
Zespół ekspertów po zaplanowaniu całego harmonogramu prac przystąpi do potencjalnych robót ziemnych, umieszczenia pompy, zainstalowania jej i podpięcia pod istniejącą infrastrukturę domu, czyniąc cały proces szybkim i efektywnym. A my będziemy mogli cieszyć się wysokiej jakości zieloną technologią przez następne lata.
Nie da się zamienić starego kotła grzewczego pompą ciepła
Jak już wspomniano, pompa ciepła to rozwiązanie uniwersalne, które w równie dobrym stopniu może posłużyć nam do zamiany tradycyjnego kotła węglowego na nowoczesną formę ogrzewania domu. To właśnie takie modernizacje budynku przynoszą najwięcej korzyści finansowych i ekologicznych, aczkolwiek zmiana źródła ciepła może wymagać dodatkowych prac planistycznych i wykonania modyfikacji w istniejącej infrastrukturze domu.