W wiele inicjatyw organizowanych z okazji zbliżającej się rocznicy w Wielkim Mieście zaangażował się polski kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, z którym szczególnie związany był św. Jan Paweł II. Administrator tej świątyni, ks. Tomasz Jarosz przypomniał, że Karol Wojtyła był protektorem polskiego kościoła jako metropolita krakowski i często odwiedzał to miejsce, celebrując tam Msze święte i wygłaszając prelekcje.
- „Szczególna więź z tym miejscem z czasem jeszcze bardziej się zacieśniła, gdyż kościół ten stanowił dla Jana Pawła II cząstkę Polski w Rzymie. Świadczyć może o tym fakt, że odwiedził go jeszcze trzykrotnie już jako następca świętego Piotra”
- zauważył duchowny.
Już w poniedziałek w kościele św. Stanisława zespół wokalny filharmoników krakowskich zaprezentuje muzyczne misterium pasyjne „Punkty Polskie i dawne pieśni pasyjne”.
Również w poniedziałek odbędzie się w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej debata „Biała sutanna wśród epokowych przełomów”, w której udział wezmą: prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, senator Pier Ferdinando Casiniego oraz dziennikarz i były eurodeputowany polskiego pochodzenia Jas Gawronski.
We wtorek natomiast odbędzie się uroczysty koncert symfoniczny w bazylice Matki Bożej Większej, w ramach którego wykonane zostanie „Credo” Krzysztofa Pendereckiego z 1998 roku.
W dniu 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II uroczystej Mszy świętej w bazylice św. Piotra przewodniczyć będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Msza święta rozpocznie się o godz. 15:00. O 21:00 natomiast rozpocznie się na placu św. Piotra czuwanie modlitewne. Poprowadzi je przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda.
Na czwartek zaplanowano w Auli św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława rocznicowe spotkanie i wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki „Odejście wielkiego papieża”. Rzymskie obchody zakończą się w sobotę koncertem „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki” w bazylice św. Pawła.
Centralne obchody w Polsce
W Warszawie obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II będą początkiem wielu inicjatyw poświęconych dziedzictwu papieża z Polski, zaplanowanych do kwietnia 2026 roku. 2 kwietnia o godz. 19:00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela bp. Michał Janocha będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej, w której udział wezmą najwyższe władze kościelne i państwowe. Po jej zakończeniu, w ramach koncertu Duc In Altum, zaprezentowane zostanie oratorium „14 Encyklik” Stanisława Szczycieńskiego. W godzinę śmierci papieża, o 21:37 odśpiewany zostanie hymn Abba Ojcze.
W katedrze św. Michała i św. Floriana na warszawskiej Pradze o godz. 18:00 uroczystej Mszy świętej będzie z kolei przewodniczył bp Romuald Kamiński. Po jej zakończeniu zaplanowano koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierownictwem Jakuba Siekierzyńskiego. Przy tej okazji goście będą mogli obejrzeć w katedrze wystawę „Karol Wojtyła – inspiracje”.
Wyjątkowy film na ekranach polskich kin
Również 2 kwietnia na ekrany polskich kin trafi film „21:37”. To niezwykła opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce po śmierci św. Jana Pawła II, kiedy w Polsce zatrzymał się czas, ustały kłótnie, a Polacy jakby przenieśli się w inny wymiar.
- „Czas odchodzenia i to, co wydarzyło się po śmierci św. Jana Pawła II, to moment dziejowy. Żadne doświadczenie globalne nie zatrzymało w taki sposób czasu. To był czas wyjścia z codzienności, wejścia w inny wymiar. Dziennikarze pochylali się wtedy nad opisem każdego detalu. Pisali o kwiatach, świecach, wstążeczkach, odtwarzali przebieg wydarzeń z minuty na minutę. Zwykle nie mają na to miejsca i czasu. W „papieskim tygodniu”, którego początek wyznacza dzień i godzina śmierci papieża Polaka, było inaczej. Czas płynął powoli, jak modlitwa różańcowa, a każdy drobny gest, świadczący o ludzkiej dobroci, był skrupulatnie odnotowywany. Telewizje i radia przerywały emisję programów, samochody zatrzymywały się na ulicy. Ludzie gromadzili się w kościołach, spotykali się w „miejscach papieskich”, łączyli w modlitwie”
- przypomina reżyser Mariusz Pilis.
Portal Fronda.pl objął film patronatem medialnym.