Krótka historia
Ojczyzną kardamonu są kraje Dalekiego Wschodu. Dzisiaj spotkać można go na południu Indii, na Sri Lance oraz w Gwatemali. Porasta również tereny Tanzanii. Te niewielkie nasionka znali już mieszkańcy starożytnego Egiptu. Wykorzystywali go do pielęgnacji jamy ustnej. Grecy i Rzymianie sięgali po niego z kolei wtedy, kiedy chcieli zapewnić swojemu ciału niezwykle przyjemną woń.
Jedna z najdroższych przypraw świata
Do dnia dzisiejszego kardamon pozostaje wraz z szafranem najdroższą przyprawą świata. Udając się do sklepu, trzeba pamiętać, że niska cena świadczy o tym, że mamy do czynienia z kardamonem nepalskim lub jawajskim. Są to dużo tańsze odmiany, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Chcąc mieć pewność, że kupujemy przyprawę najwyżej jakości należy pytać o kardamon malabarski.
Zastosowanie i właściwości lecznicze kardamonu
Medycyna krajów zachodu nie stosuje kardamonu zbyt powszechnie. Dodaje się go jedynie do preparatów, których działanie polega na usuwaniu wzdęć i niestrawności. Przed wiekami Indianie uważali, że kardamon skutecznie pomaga walczyć z nadwagą. I nie mylili się. Regularnie dodawany do większości spożywanych potraw skutecznie przyspiesza przemianę materii i niweluje wagę ciała.
Na problemy kardamon …
Kardamon wraz z imbirem może być stosowany przy problemach trawiennych. Stosuje się go do zwalczania nudności, nadkwasoty, wzdęć, gazów, zgagi, utraty apetytu, zaparć itp.
Kardamon często żuje się po posiłkach lub w innym przypadku celem odświeżenia oddechu.
Kardamon posiada również właściwości moczopędne. Pomaga usuwać toksyny z dróg moczowych, pęcherza moczowego i nerek, nadmiar wody i soli, stanowi również pomoc w zwalczaniu zakażeń.
Przypisuje się również herbacie z kardamonem właściwości antydepresyjne.
Oprócz pomocy z nieświeżym oddechem, kardamon jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej i zakażeń jamy ustnej oraz gardła.
Przyprawa ta może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Jest również stosowana przy wspomaganiu leczenia zapalenia oskrzeli i kaszlu.
Badania na zwierzętach wykazują, że kardamon może posiadać właściwości chroniące przed nowotworami, hamować ich wzrost, a nawet eliminować niektóre nowotwory.
Jako środek moczopędny kardamon znacząco obniża ciśnienie krwi. Kardamon zapobiega także tworzeniu niebezpiecznych skrzepów krwi, zapobiegając agregacji płytek krwi i przyklejaniu do ścian tętnic.
Kardamon pomaga organizmowi usunąć toksyny przez nerki. Wiele witamin, składników odżywczych i olejków eterycznych w składzie kardamonu to przeciwutleniacze, usuwające szkodliwe wolne rodniki.
Lotne olejki eteryczne w kardamonie hamują wzrost wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.
Podobnie jak imbir i kurkuma, kardamon ma pewne właściwości przeciwzapalne, które ograniczają ból i obrzęk, zwłaszcza w błonach śluzowych jamy ustnej i gardła.
Kardamon może pomóc pozbyć się czkawki. Odnosi się to także do innych mimowolnych skurczów mięśni, takich jak skurcze brzucha i jelit.
Mało kto pamięta o tym, że kardamon jest świetnym afrodyzjakiem. Już Arabowie zdawali sobie z tego sprawę i często sięgali po niego wtedy, kiedy miało dojść do zbliżenia. Może on pomóc także w zaburzeniach erekcji i impotencji.
Kardamon przyprawą w kuchni
Mówiąc o tej aromatycznej roślinie, nie można pominąć jej walorów kulinarnych. Przygotowując dania kuchni indyjskiej, zastosowanie kardamonu jako przyprawy jest wręcz obowiązkowe. Dodawać można całe strąki lub jedynie ukryte w nich niewielkich rozmiarów nasiona.
Bez dodatku kardamonu nie ma słynnej potrawy curry ani pilawu. Doskonale poprawi aromat pikli, marynowanych śledzi oraz dań przygotowanych z drobiu. Jest świetnym dodatkiem do grzanego wina. Jego wielkim plusem jest to, że świetnie współgra z cynamonem i imbirem, tworząc wyśmienitą mieszankę. Kawa doprawiona odrobiną tej przyprawy nabiera nieznanego dotąd smaku i aromatu, który na długo pozostanie w naszych ustach.
Jak wygląda kardamon?
Kardamon to jednoroczna roślina, która zaliczana jest do bylin. Dorasta nawet do pięciu metrów wysokości. Spotkać ją można w lasach tropikalnych. Strąki zbiera się począwszy od października. Koniec zbiorów przypada na grudzień. Niezwykle istotne jest, aby zakończyły się one jeszcze osiągnięciem przez roślinę dojrzałości.
Na wiosenne chłody herbata z kurkumą i jardamonem lepsza niż wszelkie tabletki
Idealny dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, stany zapalne, jak np: artretyzm, zapalenie stawów, reumatyzm, nerwobóle, ale nie tylko... Przepis na cudowny napój.
Napój doskonale sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju infekcjach, przeziębieniach, grypie, problemach przewodu pokarmowego i wielu innych dolegliwościach.
Skutecznie zwalcza ból i działa przeciwzapalnie. Ponadto podnosi odporność,oczyszcza organizm z toksyn, pomaga w odchudzaniu przyśpieszając metabolizm,dodaje energii i wigoru.
Głównym składnikiem jest kurkuma, która ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Herbatka jest wyborna i aromatyczna, w smaku przypomina Chai, można ją używać jako zamiennik kawy lub herbaty. No to do dzieła!
Składniki na ok. 2 dni kuracji
3 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka zmielonych goździków
2 łyżeczki zmielonego kardamonu
2 łyżeczki zmielonego cynamonu
1-2 łyżeczki zmielonego imbiru (może być świeży)