Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zgodziło się dziś na uchylenie immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Na decyzję tę zareagowała już Prokuratura Krajowa.

- „Decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy umożliwia prokuratorowi przeprowadzenie czynności przedstawienia zarzutów i przesłuchania Marcina Romanowskiego w charakterze podejrzanego”

- stwierdził rzecznik PK.

Prok. Przemysław Nowak zapowiedział, że „prokurator podejmie działania zmierzające do możliwie szybkiego przeprowadzenia czynności”.

Tymczasem reprezentujący posła Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski zwrócił za pośrednictwem mediów społecznościowych uwagę, że „ponowne zatrzymanie pana posła nie jest dopuszczalne z uwagi na treść art. 248 par. 3 KPK”.

- „Marcin Romanowski został zatrzymany bezprawnie w dniu 15.07.2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w listopadzie br. rozpozna zażalenie na zatrzymanie”

- przypomniał.

Dodał, że „podjęcie przez Prokuraturę Krajową „jakichkolwiek działań procesowych jest niedopuszczalne z uwagi na fakt przedstawienia Marcinowi Romanowskiemu zarzutów w dniu 15 lipca 2024 r., a zatem postępowanie - w związku z brakiem zezwolenia ZPRE w tym dniu na ściganie - musi zostać umorzone na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 KPK”.

- „Skierowanie wniosku do ZPRE nie ma wpływu na konieczność umorzenia postępowania”

- zaznaczył.

Ponadto, w ocenie mec. Lewandowskiego, posła Romanowskiego chroni polski immunitet, ponieważ zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, prok. Korneluk nie miał kompetencji, aby wnosić o jego uchylenie.