Jak donosi portal euroislam.pl, powstająca fundacja Westergaarda oparta jest na przekonaniu, że wolność wypowiedzi jest „kamieniem węgielnym demokracji i pełni kluczową rolę dla dialogu i rozwoju społeczeństwa”.
Jej celem jest wspieranie artystów i innych kreatywnych osób, które cierpią prześladowania i doświadczają przemocy ze względu na swoje wypowiedzi. Raz do roku zarząd i rada fundacji będą nominować pięciu kandydatów do wygranej - Nagrody Westergaarda.
Kurt Westergaard jest autorem jednej z karykatur Mahometa, które w roku 2005 opublikowała redakcja duńskiego dziennika „Jyllands-Posten”. Kontrowersyjny rysunek Westergaarda przedstawiał Mahometa w turbanie w kształcie bomby. Rysunek wywołał burzę wśród muzułmanów i doprowadził na Bliskim Wschodzie, Afryce i Azji do gwałtownych protestów przeciwko duńskim firmom.
W 2010 r. Mohamed Geele, 29-letni Somalijczyk, próbował za tę pracę zamordować duńskiego rysownika. Niedoszły morderca wyrokiem sądu w Arhus został skazany na 9 lat więzienia.
Działalność Kurta Westergaarda jest doceniana i wspierana przez noblistów, artystów i zwykłych ludzi z różnych stron świata.