Bp Georg Bätzing z zadowoleniem powitał w nowym dokumencie poszerzenie definicji błogosławieństwa tak, by uwzględnić „różnorodność stylów życia”. Wyraził też „wdzięczność za duszpasterską perspektywę”. Jak podaje Andreas Wailzer z „Life Site News”, inni niemieccy hierarchowie chwalą deklarację za „poszanowanie wyborów życiowych ludzi i promowanie opieki duszpasterskiej osób queer”.
Bp Georg Bätzing podkreśla, że „tekst [deklaracji] przywiązuje wielką wagę do precyzyjnego rozróżnienia między błogosławieństwem a sakramentem małżeństwa i powiązanym dogmatycznym nauczaniem o małżeństwie” jako „permanentnym i nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety”. Jednak jednocześnie twierdzi, że błogosławienie par w nieregularnych związkach „jest zakotwiczone na wiele sposobów w tradycjach katolickiej popularnej pobożności i dotyczy wszystkich tych sfer życia, które ludzie uważają za szczególnie dla siebie ważne”.
„Prośba o błogosławieństwo jest pokornym gestem ku Bogu, w którym ludzie wyrażają to, że powierzają się dobroci Boga” – twierdzi bp Bätzing. Jednocześnie uważa, że „deklaracja stosuje kategorie i warunki teologiczne w odpowiedzialny sposób”: „Kreśli wyraźną granicę między niezachwianą wiernością naukom Kościoła a duszpasterskimi wymogami praktyki kościelnej, która chce być blisko ludzi. (...) Przedstawiono tu ramy wystarczająco wyraźne, by dać wyświęconym duszpasterzom konieczną pewność do ich działań”.
Z kolei abp Stefan Heße z Hamburga stwierdził, że Fiducia supplicans to „prawdziwy prezent bożonarodzeniowy”. Uważa on, że dokument „jest wyrazem szacunku dla realiów życia i wyborów życiowych ludzi, którzy chcą być dla siebie nawzajem razem”, a także daje duchownym „sposobność błogosławienia bez wymagania czegokolwiek”.
Biskup Heinrich Timmerevers z Drezna uznał deklarację za „duszpasterską ekwilibrystykę”, gdyż „z jednej strony nie neguje nauczania o chrześcijańskim małżeństwie, a z drugiej podkreśla wartość związków ludzi, nawet w związkach tej samej płci”. Sądzi on, że to wspieranie opieki duszpasterskiej dla „osób queer” w duchu papieża Franciszka. Poza tym błogosławieństwo „nie jest już więcej uwarunkowane tym, czy ktoś spełnia wszystkie ideały moralne w równym stopniu”.
Już wcześniej kilku biskupów Niemiec zezwoliło na błogosławienie par homoseksualnych powołując się na poprzednie wypowiedzi kard. Victora Manuela Fernandeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary.