Wydarzenia te zyskały na znaczeniu po skandalicznym incydencie, który miał miejsce w dniu dzisiejszym, kiedy to Dariusz Barski nie został wpuszczony do siedziby Prokuratury Krajowej. Funkcjonariuszka Służby Więziennej, działając na podstawie poleceń wydanych przez obecnie urzędującego Prokuratora Krajowego, odmówiła Barskiemu wstępu. To wywołało protesty i okrzyki takie jak: „wpuścić prokuratora” i „Korneluk – uzurpator”.

Zaledwie kilka dni wcześniej Izba Karna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę potwierdzającą, że powołanie Dariusza Barskiego na stanowisko Prokuratora Krajowego w 2022 roku było zgodne z prawem i miało podstawę ustrojową. Sąd, w składzie trzech sędziów, jednoznacznie stwierdził legalność powrotu Barskiego na to stanowisko, rozwiewając tym samym wszelkie wątpliwości dotyczące jego powołania.

Dariusz Barski, w otwartym liście skierowanym do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, zażądał natychmiastowego przywrócenia dostępu do swojego gabinetu oraz powrotu do pełnienia swoich obowiązków. Tymczasem prezydent Duda już w styczniu tego roku wyraził swoje stanowisko, jasno stwierdzając, że to Barski jest legalnym Prokuratorem Krajowym, zgodnie z obowiązującym prawem.