Po raz pierwszy prezydent Andrzej Duda zaprosił Trumpa do Polski 11 listopada 2024 roku, kiedy to prezydent elekt USA zadzwonił do Warszawy z życzeniami z okazji Święta Niepodległości. Zaproszenie zostało ponowione podczas ostatniej wizyty polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli wizyta dojdzie do skutku, odbędzie się jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w Polsce, zaplanowaną na 18 maja. W związku z tym wizyta byłego prezydenta USA może mieć także wymiar polityczny i wzmocnić znaczenie Polski na arenie międzynarodowej.
– "Prezydent Trump powiedział, że dziękuje za zaproszenie, bardzo się cieszy i chce być w Polsce" – przekazał Kolarski.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta podkreślił również, że będzie to niezwykle istotna wizyta, wzmacniająca pozycję Polski jako kluczowego gracza w Europie Środkowo-Wschodniej.
Prezydent Andrzej Duda wrócił niedawno z nagłej wizyty w Waszyngtonie, gdzie odbył rozmowę z Donaldem Trumpem. Spotkanie, jak relacjonował Wojciech Kolarski, było "znakomite, konkretne i bardzo ważne".
Po rozmowach w Białym Domu Duda wziął również udział w konserwatywnej konferencji CPAC w National Harbor, gdzie Trump wypowiadał się o Polsce w niezwykle pochlebnych słowach.
– "Świetne spotkanie z prezydentem, a potem znakomite słowa ze strony prezydenta Trumpa o prezydencie Dudzie i o Polsce do uczestników konferencji CPAC" – podkreślił Kolarski, dodając, że przekaz ten trafił do milionów widzów w USA.
Jednym z tematów, które mogą zostać poruszone podczas wizyty Trumpa w Polsce, jest projekt Fort Trump, czyli idea stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "głęboko wierzy, iż baza amerykańska w Polsce powstanie".
Szczyt Inicjatywy Trójmorza, skupiający 13 państw Europy Środkowej i Wschodniej, ma być okazją do dalszego wzmacniania współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa w regionie, w którym rola USA pozostaje kluczowa. Jeśli Donald Trump zdecyduje się na wizytę w Warszawie, będzie to sygnał dla całej Europy dotyczący przyszłej polityki amerykańskiej wobec naszego regionu.