Wierni udali się na pielgrzymkę jubileuszową do kościołów Jabalpuru z parafii w miejscowości Mandla. Problemy miały się zacząć, kiedy pielgrzymi po Mszy wsiadali do autobusu przy kościele Trójcy Świętej. Jak relacjonuje s. Taurina Vaz ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, policjant ponaglił pielgrzymujących, by się pospieszyli, gdy zauważył, że są wypytywani przez jakichś ludzi.

„Wówczas zauważyłam, że młody człowiek robi zdjęcie autobusu i wydaje się, że zostało ono wysłane do motłochu, który zebrał się na drodze, by dokonać napaści” – powiedziała s. Vaz. Doniesienia mówią o tym, że następnie hinduistyczna grupa Bajrang Dal zatrzymała autobus w pobliżu kościoła parafialnego w Ranjhi i zabrawszy klucz do stacyjki zmusiła wszystkich – głównie kobiety i dzieci – by wysiedli.

Napastnicy twierdzili, że pielgrzymujący zostali sprowadzeni, by popełnić przestępstwo nawracania. Pod takim zarzutem atakujący zabrali całą grupę, wraz z księdzem Johnem Quodrosem, na posterunek policji. Wikariusz generalny ks. David George powiedział Catholic News Agency, że pospieszył na posterunek policji z domu biskupa, gdy dowiedział się o sytuacji, by wyjaśnić, że katolicy byli na pielgrzymce do kościołów. Jednak napastnicy „krzyczeli: nawrócenie i antychrześcijańskie slogany oraz napastowali nas. Policja próbowała nas chronić” – powiedział ks. George. W sieci jest dostępne nagranie, na którym widać, jak wikariusz jest bity po głowie.

Ks. George dodał, że wraz z biskupem Valanem Arasu z Jabalpuru zamierza się spotkać z szefem policji, by domagać się działań przeciwko winowajcom. Mimo protestu setek chrześcijan przeciwko napaści, który odbył się 1 kwietnia, policja nie aresztowała nikogo. Pielgrzymi według relacji ks. George’a bezpiecznie wrócili do Mandli.

Jak głosi oświadczenie Episkopatu Indii: „Doniesienia wskazują, że nie jest to odosobniony incydent, ale część niepokojącego wzoru i strategii wywołania społecznej polaryzacji i wrogości wobec mniejszości religijnych”. Biskupi zwrócili się do ministrów federalnych o interweniowanie i podjęcie stanowczych działań przeciwko sprawcom napaści.