W czasie swojego wystąpienie reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił poświęcić sporo miejsca uczestnictwu Polski w Unii Europejskiej oraz roli Kościoła w życiu polskiego społeczeństwa.
- „Wynegocjowany 20 lat format naszej obecności w Unii Europejskiej dał obecnym i przyszłym pokoleniom możliwość społecznego i gospodarczego rozwoju. Podejmijmy więc starania, by nasz kraj powrócił do awangardy wartości europejskich, które osadzone na chrześcijańskim dziedzictwie, na inspiracjach czerpanych z tradycji demokracji ateńskiej i prawa rzymskiego, stanowią solidny fundament do odbudowania i umacniania wspólnoty narodów, Europy ojczyzn”
- mówił.
Następnie odniósł się do antyklerykalnych zapowiedzi przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych.
- „Ufam, że jesteśmy w stanie wspólnie pamiętać i doceniać zasługi Kościoła katolickiego i innych kościołów na naszej drodze do odzyskania w 1989 roku suwerenności ojczyzny, zaangażowanie w budowanie patriotycznej duchowości narodu oraz prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej”
- powiedział.
- „Rozumiem tych, którzy uważają, że w ostatnich latach określona w postanowieniach Konstytucji i konkordatu linia […] rozgraniczająca pola ingerencji pomiędzy polityką państwa a misją Kościoła została naruszona, wywołując niekiedy poczucie krzywdy lub poczucie nadużycia. Jestem jednak przekonany, że z poszanowaniem zasad funkcjonowania demokratycznego państwa uda się nam przywrócić właściwe relacje pomiędzy państwem a działającymi w Polsce kościołami, gwarantując wszystkim wiernym poszanowanie wolności religijnej, zaś instytucjom publicznym neutralny światopoglądowo charakter”
- dodał.
Po wystąpieniu marszałka seniora nastąpiło ślubowanie. Ogromna część posłów zdecydowała się użyć formuły „tak mi dopomóż Bóg”.
Po wystąpieniu marszałka seniora nastąpiło ślubowanie. Ogromna część posłów zdecydowała się użyć formuły „tak mi dopomóż Bóg”. Zrobili to m.in. liderzy PiS, PSL, Polski 2050 i Konfederacji. Zrezygnowali natomiast liderzy Platformy Obywatelskiej i Lewicy.