Dlatego pierwszą czynnością jaką należy wykonać, jest wizyta u specjalisty, który po zapoznaniu się dokumentacją medyczną i dolegliwościami, zdecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do terapii. Kiedy pacjent otrzyma receptę na medyczną marihuanę? Gdzie może ją wykupić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o leczeniu konopiami. 

Jaki lekarz może przepisać receptę na marihuanę medyczną?

Receptę na medyczną marihuanę może wypisać każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii, który posiada aktualne prawo wykonywania zawodu. W teorii może być to więc lekarz rodzinny lub np. lekarz specjalista prowadzący dotychczasowe leczenie. 

Jednak w praktyce najlepiej zgłosić się do kliniki zajmującej się leczeniem konopiami medycznymi, w której pracują specjaliści posiadający odpowiednią wiedzę w tym zakresie i  zajmujący się na co dzień prowadzeniem pacjentów w terapii marihuaną. 

Kto może dostać receptę na marihuanę leczniczą?

Każda osoba, której dolegliwości kwalifikują się do leczenia konopiami może otrzymać receptę na leczniczą marihuanę. Do takich objawów zaliczają się m.in. ból, padaczka, przewlekłe stany zapalne, stany lękowe i zaburzenia snu, 

Ponadto medyczna marihuana może wspomóc leczenie takich chorób jak:

  • anoreksja,

  • borelioza,

  • choroba Alzheimera,

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,

  • depresja,

  • fibromialgia,

  • HIV/AIDS,

  • nowotwory,

  • reumatoidalne zapalenie stawów,

  • stwardnienie rozsiane,

  • toczeń,

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

  • zespół stresu pourazowego. 

Czy uzyskanie recepty na marihuanę leczniczą jest skomplikowane?

Jak przeczytamy na stronie kliniki Medicante https://medicante.com/pl/blog/medyczna-marihuana-jak-uzyskac-recepte-na-medyczna-marihuane-w-polsce/, uzyskanie recepty na konopie medyczne nie jest trudne i wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku innych recept. Jeśli występujące dolegliwości kwalifikują się do leczenia, a lekarz uzna, że marihuana przyniesie poprawę, to wypisze receptę, dobierze odpowiednie dawkowanie i poinformuje pacjenta, jak prawidłowo przyjmować konopie medyczne. 

W związku z tym, że leczenie marihuaną medyczną jest w Polsce legalne od 2017 roku, to coraz większa liczba pacjentów korzysta z powodzeniem z tego rodzaju terapii. Chociaż na początku było ciężko z uzyskaniem suszu konopnego w aptekach, to obecnie nie ma już z nim problemu. 

Gdzie można zrealizować receptę na leczniczą marihuanę?

Otrzymaną receptę na konopie medyczne można zrealizować w każdej aptece, która posiada odpowiednie zezwolenie do zamawiania i sprzedaży leków narkotycznych, do których zalicza się marihuanę leczniczą. 

Obecnie większość aptek posiada na stanie susz konopny, ale w związku z coraz większą liczbą odmian marihuany, które różnią się stężeniem kannabinoidów i zastosowaniem, może się zdarzyć, że nie będzie przepisanego leku konopnego na stanie. 

Warto wiedzieć, że farmaceuta ma obowiązek zamówić susz z medyczną marihuaną dla pacjenta i zwykle zajmuje to około 2-3 dni roboczych. 

Podsumowanie

Z terapii medyczną marihuaną może skorzystać każdy pacjent, jeśli jego dolegliwości kwalifikują się do tego rodzaju leczenia. Jeśli lekarz uzna, że po suszu konopnym nastąpi poprawa objawów, to przepiszę receptę na marihuanę oraz zapozna pacjenta z dawkowaniem i sposobem jej przyjmowania. 

Receptę na konopie medyczne można zrealizować praktycznie w każdej aptece w Polsce. Jeżeli apteka nie ma na stanie marihuany, to ma obowiązek ją zamówić pod pacjenta w ciągu 2-3 dni roboczych.