Romanowski, członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy od 22 stycznia 2024 r., korzysta z immunitetu zgodnie z art. 15 Układu Ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy. Sąd podkreślił, że bez zgody Zgromadzenia Parlamentarnego, postępowanie sądowe wobec Romanowskiego nie może być kontynuowane.

W piśmie Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Theodorosa Rosopoulosa, jasno wskazano, że krajowe władze muszą zawiesić postępowanie sądowe do momentu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne. Każdy wniosek o uchylenie immunitetu musi być złożony również do Zgromadzenia Parlamentarnego.

Sąd stwierdził, że opinie prawne dołączone do akt przez prokuratora potwierdzają, iż ostateczna decyzja o ochronie immunitetowej należy do sądu rozpatrującego sprawę. Sąd uznał za zasadną konieczność respektowania stanowiska Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego, co skutkowało rozstrzygnięciem na korzyść podejrzanego.

Sąd wskazał, że wniosek prokuratora o areszt był obciążony negatywną przesłanką procesową określoną w art. 17 § 1 pkt 10 kpk, co czyniło bezprzedmiotowym odniesienie się do innych kwestii związanych z zasadnością zastosowania tymczasowego aresztu.

Prokuratura ma czas do wtorku, aby złożyć zażalenie na decyzję sądu. Jak dotąd taka decyzja nie została podjęta.