Jak wynika z raportów niemieckiej policji, w okresie od października 2023 roku do sierpnia 2024 roku wykryto ponad 10 tysięcy przypadków nieuprawnionych wjazdów na granicy z Polską w Brandenburgii, a 5,1 tysiąca osób zostało zawróconych.

Straż Graniczna RP przypomina, że nie prowadzi kontroli na granicach wewnętrznych, ale podejmuje działania kompensacyjne, kontrolując legalność pobytu cudzoziemców w regionach szczególnie narażonych na nielegalne przekroczenia granicy. W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej zatrzymano prawie 3,2 tysiąca cudzoziemców, a łącznie sprawdzono prawie 59 tysięcy osób.

Jednocześnie funkcjonariusze Nadodrzańskiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej współpracują z niemiecką policją, organizując wspólne patrole oraz wymieniając informacje przez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych w Świecku.

Nasilająca się presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej przyczyniła się do zwiększenia liczby imigrantów odsyłanych do Polski, głównie z Niemiec. Chociaż wprowadzone przez Niemcy kontrole na granicach miały ograniczyć napływ migrantów, niejednokrotnie dochodziło do incydentów, w których niemiecka policja przekraczała swoje uprawnienia, pozostawiając imigrantów po polskiej stronie granicy. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w Osinowie Dolnym, co spowodowało dyplomatyczne napięcia i wymusiło przeprosiny ze strony niemieckiego rządu.

Porozumienie Dublin III, na mocy którego cudzoziemcy przekazywani są do Polski, obliguje kraj pierwszego wjazdu do rozpatrywania wniosków o azyl. Przepisy te nakładają na Polskę obowiązek przyjmowania osób, które nielegalnie przekroczyły granicę z Niemiec, co zwiększa obciążenie systemu migracyjnego w Polsce.