Jedną z najbardziej kontrowersyjnych propozycji jest wprowadzenie pięcioletniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu mimo wcześniejszego, tymczasowego cofnięcia uprawnień. Do tej pory kara ta wynosiła dodatkowe trzy miesiące zakazu prowadzenia pojazdu, jednak w nowym systemie ma zostać zaostrzona, aby skuteczniej odstraszać od tego typu wykroczeń. Dodatkowo, w przypadku kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, narkotyków lub pomimo zakazu orzeczonego sądownie, przewidziano bezwzględne kary więzienia.

Kolejna nowość to wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców kategorii B. W tym czasie obowiązywać ich będzie surowy limit prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych. Młodzi kierowcy będą również musieli przestrzegać bezwzględnego limitu 0,0 promila alkoholu we krwi. Przez pierwsze dwa lata od uzyskania uprawnień nie będą mogli również wykonywać przewozu osób w ramach działalności taksówkarskiej ani przewozu okazjonalnego.

Ministerstwo infrastruktury proponuje także obniżenie minimalnego wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B z 18 do 17 lat, ale młodzi kierowcy będą musieli prowadzić pojazdy wyłącznie pod nadzorem dorosłego, doświadczonego kierowcy, który ma co najmniej 24 lata i minimum 5-letnie doświadczenie za kółkiem.

Zmiany obejmują także zaostrzenie przepisów dotyczących nadmiernej prędkości. Aktualnie prawo jazdy odbierane jest za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Nowa propozycja rozszerza ten przepis na drogi jednojezdniowe poza terenem zabudowanym. Jak podkreślają specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego, zbyt szybka jazda poza miastem stanowi jedną z głównych przyczyn wypadków, dlatego planowane zmiany są krokiem w stronę zwiększenia bezpieczeństwa.

Ministerstwo infrastruktury proponuje również likwidację możliwości redukcji punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, takie jak przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy spowodowanie kolizji. Punkty karne za takie wykroczenia będą utrzymywać się na koncie kierowcy przez dwa lata, a nie jak obecnie przez rok. Dodatkowo, z opcji redukcji punktów za lżejsze przewinienia będzie można korzystać tylko raz w roku, zamiast co sześć miesięcy.