Trump, który niejednokrotnie podkreślał, że jego administracja stawia na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie, uważa, że spotkanie z Putinem mogłoby otworzyć drogę do negocjacji pokojowych. Specjalny przedstawiciel Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, Keith Kellogg, w wywiadzie dla agencji Reuters zauważył, że idea ta opiera się na przekonaniu, iż dialog między głowami państw jest kluczowy dla osiągnięcia porozumienia. Według Kellogga:

„Większość krajów demokratycznych przeprowadza wybory w czasie wojny. Myślę, że to ważne. Myślę, że to dobre dla demokracji. To piękno silnej demokracji, masz potencjalnie więcej niż jedną osobę.”

Choć te słowa dotyczyły kontekstu wyborczego, ich przesłanie można rozszerzyć na całość negocjacji pokojowych – Trump zakłada, że spotkanie z Putinem może przyczynić się do szybszego zakończenia konfliktu.

Według doniesień portalu Interia oraz anonimowych źródeł agencji Reuters, Kreml rozważa zorganizowanie spotkania w jednym z krajów arabskich, które cieszą się dobrymi stosunkami zarówno z USA, jak i Rosją. Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie są wymieniane jako najprawdopodobniejsze lokalizacje. Oba państwa są atrakcyjne ze względu na swoje położenie geopolityczne oraz fakt, że nie podlegają jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, co jest istotne w kontekście istniejących nakazów aresztowania wobec Putina.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w rozmowie z radiem RMF FM podkreślił, że Rosja uważnie śledzi retorykę nowej administracji amerykańskiej. „Jesteśmy gotowi na dialog ze Stanami Zjednoczonymi. Czekamy na sygnały z Waszyngtonu, ale jak dotąd nie nadeszły” – powiedział Pieskow. Jednocześnie pojawiają się głosy wśród rosyjskich dyplomatów, które wyrażają obawy co do bliskich relacji Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów z Waszyngtonem, co może utrudnić negocjacje i podważać ich autentyczność.

Choć perspektywa spotkania między Trumpem a Putinem budzi pewien optymizm w kontekście zakończenia wojny, nie brakuje sceptycznych głosów, zarówno w Waszyngtonie, jak i w Moskwie. Wielu ekspertów podkreśla, że choć dialog na wysokim szczeblu jest istotny, to realne warunki polityczne i wojskowe sprawiają, że osiągnięcie trwałego pokoju może zająć jeszcze wiele miesięcy, jeśli nie lat.