Wpisuje się to w ideę tegorocznych obchodów, które odbywają się pod hasłem "Dziękujemy za służbę człowiekowi". Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, podkreśla, że celem jest ukazanie działania Boga w życiu świętych i błogosławionych, którzy poprzez swoją charytatywną działalność w sposób szczególny służyli najbardziej potrzebującym.
Wśród postaci, których pamięć zostanie upamiętniona podczas Święta Dziękczynienia, znajdują się nie tylko królowa Jadwiga, ale także bł. Edmund Bojanowski i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ich życiorysy, choć odległe w czasie, łączy jedno - bezinteresowna posługa drugiemu człowiekowi.
Św. Jadwiga Królowa - harmonia aktywności i kontemplacji
Jadwiga Andegaweńska, urodzona pod koniec XIV wieku, zapisała się w historii jako władczyni, która potrafiła połączyć życie czynne z kontemplacyjnym. Jak zauważa kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, Jadwiga pomimo licznych obowiązków państwowych, związanych z zarządzaniem jednym z największych państw ówczesnej Europy, znajdowała czas na modlitwę, czytanie Pisma Świętego oraz przyjmowanie Komunii Świętej.
Jednocześnie, królowa hojnie wspierała ubogich i fundowała liczne dzieła dobroczynne, takie jak szpitale czy kościoły. Kard. Ryś z uznaniem podkreśla, że Jadwiga potrafiła zachować tę harmonię pomiędzy życiem aktywnym a kontemplacyjnym, co wymagało wielkiej dojrzałości duchowej.
- Czy chcielibyście mieć władcę, który tak poważnie podchodzi do wiary i duchowego wymiaru życia? Ja bardzo bym chciał - przyznaje hierarcha.
Jadwiga Królowa, wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II, jest nie tylko patronką Polski, ale także rodzin, młodzieży, misjonarzy, uczelni wyższych oraz władz sprawujących rządy.
Bł. Edmund Bojanowski - oświata i wychowanie moralne
Innym ważnym bohaterem tegorocznego Święta Dziękczynienia jest bł. Edmund Bojanowski, urodzony w 1814 roku w Grabonogu. Jako świecki apostoł, prowadził on działalność charytatywną, szczególnie wśród najuboższych warstw społecznych.
Bojanowski założył szpital dla ubogich w Gostyniu oraz ochronki, czyli przedszkola, dla sierot i dzieci ulicy. W 1850 roku powołał również do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek, będące zalążkiem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Jak podkreśla kard. Nycz, Bojanowski szerzył oświatę i wychowanie moralne wśród najniższych warstw społecznych, czyniąc to z głębokiej wiary i poczucia misji. Jego życie i posługa na rzecz najbardziej potrzebujących doskonale wpisują się w tegoroczne hasło obchodów.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - obrońca praw i wolności
Obok św. Jadwigi i bł. Edmunda Bojanowskiego, podczas Święta Dziękczynienia wspominana będzie również postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy komunistycznego reżimu.
Ks. Jerzy Popiełuszko, związany z ruchem "Solidarność", słynął z comiesięcznych Mszy Świętych za Ojczyznę, które gromadziły wokół jego świątyni na Żoliborzu tysiące wiernych. W czasach stanu wojennego, ks. Popiełuszko odważnie stawał w obronie internowanych, narażając się na szykany i prześladowania ze strony władz.
Bestialskie zamordowanie kapłana w 1984 roku, a następnie uroczysty pogrzeb, który zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi, stały się symbolem oporu przeciwko totalitarnemu systemowi. Beatyfikacja ks. Popiełuszki w 2010 roku utrwaliła jego miejsce w panteonie polskich męczenników za wiarę i wolność.
Pamięć o św. Jadwidze, bł. Edmundzie Bojanowskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce to niezwykle ważna część dziedzictwa Kościoła w Polsce. Ich życie i posługa na rzecz najbardziej potrzebujących stanowią inspirację dla współczesnych, wzywając do naśladowania ich postaw miłosierdzia i zaangażowania.
Uroczystości Święta Dziękczynienia wpisują się w długą tradycję sięgającą Sejmu Czteroletniego, kiedy to podjęto decyzję o budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Choć plany te nie zostały wówczas zrealizowane, ideę tę podjęto ponownie po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a następnie w 1989 r. za sprawą kard. Józefa Glempa.
Tegoroczne obchody są zatem nie tylko okazją do modlitwy i uczczenia pamięci zasłużonych Polaków, ale także inspiracją do refleksji nad powołaniem każdego z nas do służby bliźnim. Jak podkreślają hierarchowie polskiego Kościła, to wezwanie szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, kiedy potrzeba solidarności i wrażliwości na los drugiego człowieka jest tak bardzo potrzebna.