Na konferencji prasowej w Sejmie Mariusz Błaszczak zaapelował o pilne podjęcie prac nad ustawą. Podkreślił, że zakaz propagowania symboli banderowskich powinien znaleźć się w polskim prawodawstwie, aby chronić pamięć o ofiarach wołyńskiego ludobójstwa.
Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na brak zgód ze strony Ukrainy na przeprowadzenie ekshumacji ofiar zbrodni OUN-UPA. Podkreślił, że mimo deklaracji poprawy sytuacji w tej kwestii, wnioski Instytutu Pamięci Narodowej pozostają nierozpatrzone. Poseł krytycznie odniósł się do pomysłu powoływania grup roboczych, wskazując, że kluczowe są konkretne działania, a nie rozmowy.
Zbigniew Bogucki z kolei zaapelował do strony ukraińskiej o zgodę na ekshumację i godny pochówek ofiar zbrodni na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Podkreślił, że takie działania są niezbędnym krokiem w cywilizowanym rozwiązywaniu trudnych kwestii historycznych między Polską a Ukrainą.
💬 Poseł PiS @BoguckiZbigniew: Teraz czas jest na to, aby również Ukraińcy wreszcie po dziesięcioleciach przepracowali tę kwestię kwestię ludobójstwa. To trzeba bardzo jasno i po imieniu nazywać. Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - to jest ta kwestia rozpoczęcia… pic.twitter.com/PDHjw3EMIP
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) December 4, 2024